Найближчими роками домінування долара в міжнародних резервах буде ослаблено, прогнозує головний економіст Standard & Poor`s Девід Уїсс. Експерти відзначають, що ослаблення американської валюти частково провокуватиметься центробанками країн, що мають в своєму розпорядженні обширні золотовалютні резерви (ЗВР). Проте статус долара знижуватиметься досить поволі, пише щоденна ділова газета РБК daily.
За даними Bloomberg, загальносвітовий об'єм міжнародних резервів складає 7,1 трлн дол., причому близько 70% загальної суми знаходиться на рахунках десяти країн. Найбільшими ЗВР розташовують Китай (2,13 трлн дол.), Японія (992 млрд), Росія (398,3 млрд), Тайвань (321 млрд) і Індія (260 млрд). За оцінкою МВФ, в 2008 році в американській валюті і номінованих в ній активах розміщувалося 64% міжнародних резервів.
"Ми розраховуємо, що долар декілька ослабіє і вже не буде так сильно домінувати в міжнародних резервах, як це було в недавньому минулому", - цитує Bloomberg головного економіста S&P Девіда Уїсса. Проте, на його думку, долар залишиться основною валютою для розміщення резервів. Його позиція доповнила дискусію, розгорнену навколо майбутнього долара в останні тижні. Найжорсткіше із цього приводу висловився нобелівський лауреат Джозеф Стігліц. На його думку, долар дуже нізкодохідна і ризикова валюта, дуже небезпечна як основна форма розміщення резервів. В зв'язку з цим примітно, що в середу ставка LIBOR за тримісячним кредитом в доларах (0,37188%) вперше за 16 років опустилася нижче за аналогічну ставку в ієнах (0,38813%). Це свідчить про упевненість інвесторів, що ФРС збереже ставку рефінансування на низькому рівні на довгий час.
Згодні з паном Стігліцем і в найбільшій в світі компанії по управлінню облігаційними фондами PIMCO. "Ми передбачаємо втрату доларом статусу засобу збереження вартості навіть у відсутність якоїсь однієї обгрунтованої альтернативи", - вважає директор з управління PIMCO Кертіс Мьюборн. "Розмови про диверсифікацію резервів і зниження ролі долара були спочатку підняті країнами, обширними резервами, що розташовують, - Китаєм, Бразилією, Росією - з метою натиснути на США, забезпечити якість доларових активів, в яких розміщені їх запаси", - сказав РБК daily валютний стратег BNP Paribas Іен Стеннард.
Втім, незадоволеність домінуванням долара висловлюють і на Заході. "Політичні і економічні реалії багатополярного світу раніше або пізніше знайдуть свій вираз і на монетарному рівні", - заявив в середу президент Франції Николя Саркозі. Основна причина заклопотаності статусом долара - погіршення стану держфінансів США. В середу офіційний прогноз по дефіциту бюджету США в 2010-2019 роках був підвищений з 7,1 трлн до 9,1 трлн дол. Це позначається і на курсі долара, який з початку цього року втратив по відношенню до євро більше 2%. "Обмінний курс долара через структурні проблеми американської економіки продовжить знижуватися в довгостроковій перспективі", - прогнозує валютний стратег UBS Джеффрі Ю.
Але, як відзначають експерти, роль долара в міжнародних фінансах знижується досить давно, і цей процес продовжиться. "Ми розраховуємо, що курс долара і його частка в резервах скорочуватимуться у міру того, як центробанки багатих резервами країн поступово диверсифікуватимуть свої вкладення. Проте це дуже довгий процес - впади долар різко, центробанки цих країн були б вимушені скуповувати його, щоб не допустити зміцнення національних валют", - каже валютний стратег UBS Маркус Хеттінгер. На його думку, головною альтернативою долару зараз залишається євро. За даними МВФ, з 1999 по 2008 рік частка долара в світових ЗВР скоротилася з 70,9 до 64%, одночасно частка євро виросла з 17,9 до 26,5%. "Критерієм для резервного статусу валюти є не країна її походження, а місткість ринків за розрахунком в даній валюті і об'єм активів, номінованих в ній. США мають в своєму розпорядженні найбільші і ліквідні ринки в світі. Тому ж юаню статус резервної валюти не загрожує ще як мінімум десять років", - підсумував Джеффрі Ю.