ua en ru

S&P: Результати виборів до Держдуми обмежують можливості для проведення реформ в Росії

Результати виборів до Держдуми в Росії забезпечують більшість "Єдиній Росії" в політичному керівництві країни, але обмежують можливості для проведення реформ. Таку думку висловлює міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's (S&P) в повідомленні, присвяченому оцінці підсумків виборів до Держдуми.
На думку служби кредитних рейтингів S&P, результати виборів в РФ (рейтинги за зобов'язаннями в іноземній валюті: BBB/"стабільний"/A-3, за зобов'язаннями в національній валюті: BBB+/"стабільний"/A-2), що відбулися 4 грудня 2011 р., забезпечують уряду країни стійку більшість в Держдумі. Однак втрата "Єдиною Росією" конституційної більшості дозволяє припустити, що новому уряду буде важче проводити радикальні реформи, якщо воно захоче це робити, підкреслює агентство.
S&P відзначає, що політичні проблеми, які постануть перед новим урядом і наступним президентом Росії, яким з високою ймовірністю стане Володимир Путін, потенційно складніше, ніж у 2008 р., - на початку президентського терміну Дмитра Медведєва. У той період в Росії ще тривав інтенсивний економічний ріст, державний бюджет виконувався з великим профіцитом, а активи уряду набагато перевищували обсяг зобов'язань. "В даний час перешкоди, які гальмують подальший ріст країни і пов'язані зі структурними недоліками економіки, умовами ведення бізнесу, слабкою внутрішньою конкуренцією, незадовільним станом виробничої інфраструктури, більш відчутні, ніж до кризи, на тлі підвищувальної тенденції світового економічного розвитку", - підкреслюється в повідомленні.
В результаті різкого збільшення витрат в рамках антициклічної бюджетної політики, що проводилася під час фінансової кризи, Росія втратила позицію нетто-кредитора, вказує S&P. Агентство припускає, що в 2011 р. уряду РФ вдасться зберегти збалансований бюджет завдяки високим цінам на нафту, але виправити баланс "ненафтового" бюджету в 2012 р., який погіршився в останні три роки, навряд чи вдасться. "Ми припускаємо, що в найближчі роки державний бюджет Росії в цілому буде виконуватися з дефіцитом через, зокрема, економічний спад в Європі, який торкнеться російської економіки в 2012 р. Негативні для Росії наслідки може викликати і світова економічна рецесія - якщо її вплив на нафтові ціни виявиться більш значним, ніж ми очікуємо", - відзначає агентство.
З точки зору S&P, підсумки виборів забезпечують уряду достатню підтримку для проведення реформ, необхідних для вирішення зазначених проблем. Однак ключовим для агентства залишається питання про те, чи знайдеться в уряду і Президента Росії політична воля для проведення цих потенційно непопулярних реформ. "У цьому відношенні ми не можемо вважати позитивним сигналом відставку у вересні 2011 р. Олексія Кудріна, який довгі роки обіймав посаду міністра фінансів і вважався прихильником реформ. Крім того, ми допускаємо, що бажання керівництва країни проводити болючі реформи, зокрема пенсійну, ще більш зменшиться в результаті втрати "Єдиною Росією" підтримки частини виборців", - наголошується в повідомленні.
З іншого боку, на думку S&P, загроза ще більшого відчуження виборців від правлячої еліти та подальших втрат голосів може змусити уряд серйозніше зайнятися деякими проблемами, що викликають невдоволення населення, наприклад корупцією. "Ми припускаємо, що керівництву Росії доведеться відповідати на ці виклики, але вгадати його політичну реакцію на даному етапі електорального циклу, з нашої точки зору, непросто. Тому ми будемо продовжувати пильно спостерігати за розвитком політичної та фіскальної ситуації в РФ", - підсумовує агентство.
Нагадаємо, що за результатами обробки 99% протоколів виборчих комісій в РФ на виборах в Державну думу "Єдина Росія" набрала 49,54% голосів виборців, за КПРФ проголосували 19,16% прийшли на вибори, "Справедлива Росія" набрала 13,22% , ЛДПР - 11,66%. Ці партії проходять до Держдуми. Як зазначала Центральна виборча комісії РФ, за попередніми даними, "Єдина Росія" може отримати в Держдумі 238 депутатських мандатів, КПРФ - 92, "Справедлива Росія" - 64 і ЛДПР - 56 місць.