ua en ru

S&P: Кількість негативних рейтингів по країнах в 2014 р. виросте, Україна – в зоні ризику

На порозі 2014 р. глобальна картина кредитоспроможності суверенних держав в цілому приблизно аналогічна ситуації річної давності, хоча і відзначається зниження негативу, свідчать дані доповіді рейтингового агентства Standard & Poor's "Глобальні тенденції суверенних кредитних рейтингів: число понижень, ймовірно, перевершить число підвищень в 2014 році".

На порозі 2014 р. глобальна картина кредитоспроможності суверенних держав в цілому приблизно аналогічна ситуації річної давності, хоча і відзначається зниження негативу, свідчать дані доповіді рейтингового агентства Standard & Poor's "Глобальні тенденції суверенних кредитних рейтингів: число понижень, ймовірно, перевершить число підвищень в 2014 році". Про це повідомляє "Росія 24".

Число негативних прогнозів по довгострокових рейтингах в іноземній валюті 129 держав, які рейтінгує агентство Standard & Poor's, трохи знизилося, але їх як і раніше більше, ніж позитивних прогнозів. Прогнози по рейтингах агентства в цілому указують на вірогідність того, що наступного року число понижень суверенних рейтингів перевищить число підвищень.

З початку року агентство понизило рейтинги 24 країн, і у багатьох випадках їм був привласнений стабільний прогноз. При цьому підвищено було тільки вісім рейтингів країн. В цілому можна сказати, що держави все ще продовжують працювати над виходом з фінансової кризи, яка почалася в 2008 р. По прогнозах країни продовжать працювати в цьому напрямі в 2014 р.
Зниження числа негативних прогнозів в порівнянні з минулим роком відображає не загальне поліпшення кредитоспроможності, а швидше, поступову стабілізацію характеристик кредитної якості на нижчому рівні. Більш того, спостерігаються ознаки зближення середньострокових рейтингових перспектив у всіх регіонах.

Станом на 15 грудня 2013 р. частка країн з негативним прогнозом по рейтингах або приміщенням в список на перегляд з можливістю зниження знизилася до 25% з 28% на 1 січня 2013 р. За оцінками агентства, єврозона продовжить повільне відновлення в 2014 р., при цьому зростання економіки залишатиметься млявим. Серед ознак зростаючої стабільності можна відзначити, що прибутковість державних облігацій знизилася практично до докризових відміток. Економічна активність в єврозоні припинила спад, але її показники для всього регіону як і раніше на 2% нижче за докризові рівні і на 8% нижче для більшості периферійних країн.

Хоча більшість прогнозів по рейтингах країн єврозони є стабільними, агентство вважає, що поки передчасно говорити про повне подолання кризи. Уразливість регіону зберігається. Зокрема, однією з серйозних проблем є безробіття, яке складає приблизно 12% в середньому по регіону і майже удвічі вище для окремих країн єврозони. Всі рейтинги країн СНД мають стабільний прогноз, окрім України, низькі рейтинги і негативний прогноз якої відображають економічні і політичні проблеми країни. Основне побоювання агентства пов'язане з тим, що український уряд до цих пір не реалізував стратегію по забезпеченню достатніх валютних резервів для задоволення потреб в зовнішньому фінансуванні.

Ціна на нафту також є важливим чинником для економік країн СНД. Продаж нафті і газу експортерами нафти і газу - Азербайджану, Казахстану і Росія - забезпечує значну частку бюджетних і експортних доходів цих держав. Історично високі ціни на сировинні товари повинні продовжувати підтримувати кредитоспроможність даних країн, зокрема якщо вони зможуть укріпити бюджетний і торговий баланси. І в протилежність країнам-експортерам сировини енергозалежність Білорусії, Грузії і України є слабким місцем для їх кредитоспроможності.