Заяви прем'єр-міністра Японії Наото Кана з проблеми територіальної приналежності Курильських островів, зроблені сьогодні вранці, носять "явно недипломатичний характер" і різко контрастують з попередніми ввічливими висловами японського керівництва на цю тему. Таку думку висловив глава Міністерства закордонних справ (МЗС) РФ Сергій Лавров, відповідаючи на питання журналістів, повідомляє РБК.
С.Лавров нагадав, що сьогодні в Японії відзначається так званий "День північних територій", і відзначив, що з цим пов'язані різкі заяви японського уряду з питання Курил. "Японський уряд, очевидно, вирішило не відставати від неурядових організацій (які ведуть боротьбу за визнання Курил японськими територіями), які в цьому році вели особливо розгнуздану кампанію. Особливо сумно і прикро, що японський уряд не тільки фінансує ці організації, а й збільшило їх фінансування в цьому роц ", - сказав С.Лавров.
Міністр закордонних справ Росії підкреслив готовність РФ до діалогу з Японією по будь-яких питань, проте відзначив, що проблема Курил повинна вирішуватися "на основі безумовного визнання підсумків Другої світової війни".
Н.Кан сьогодні засудив поїздки президента і міністра оборони РФ на Курильські острови. Таку заяву він зробив на відбувся в Токіо мітингу. Зокрема, Н.Кан назвав відвідування президентом Росії Дмитром Медведєвим Південних Курил "недозволеною грубістю". Однак у той же час Н.Кан виступив за продовження переговорів з РФ про економічне співробітництво.
У мітингу, який проходить у Токіо щорічно 7 лютого (у "День північних територій", спрямований на привернення суспільної уваги до проблеми приналежності Курильських островів), брали участь близько 1,5 тис. чоловік. Серед них - депутати парламенту і члени уряду, в тому числі глава Міністерства закордонних справ Японії Сейдзі Маехара, який 10 лютого 2011 р. вирушає до Москви для переговорів. Виступаючи після прем'єра на сьогоднішніх зборах, C.Маехара підкреслив, що має намір присвятити свою політичну кар'єру того, щоб "якомога швидше домогтися повернення споконвічних територій" Японії.
Нагадаємо, що Д. Медведєв першим з російських лідерів зробив офіційну поїздку на Південні Курили 1 листопада 2010 р. Поїздка глави держави стала причиною охолодження відносин між Японією та Росією і привела до відкликання офіційного представника Токіо в Москві, дипломата Масахару Коно, на місце якого був призначений колишній посол Японії в Чехії Шінджі Харада. 4 лютого 2011 р. Курильські острови відвідав міністр оборони Росії Анатолій Сердюков. У ході планової поїздки він прибув у 18-у кулеметно-артилерійську дивізію, дислоковану на островах Курильської гряди - Ітуруп, Кунашир і Шікотане. Міністр перевірив організацію бойової підготовки, забезпечення військ, а також соціально-побутове становище військовослужбовців та їх сімей. Японія висловила глибоке співчуття у зв'язку з поїздкою А.Сердюкова.