Ринкова вартість долара в Україні повинна становити 11,66 грн за дол.
Ринкова вартість долара в Україні повинна становити 11,66 грн за дол. Про це написав колишній міністр економіки України Богдан Данилишин на своїй сторінці у соцмережі Facebook.
"Ринкова вартість долара США, враховуючи співвідношення купівельної спроможності економіки України щодо придбання імпорту та розмірів експортної виручки, має становити приблизно 11,66 грн за 1 дол", - написав Данилишин.
Інші фактори, за його словами, такі як приплив/відплив іноземних інвестицій, валютні настрої населення та отримання/погашення іноземних кредитів, забезпечуватимуть волатильність долара в рамках 10% коридору.
"Тобто ймовірна верхня межа ринкового курсу американської валюти становитиме 12,4 - 12,6 грн, а нижня 11,2 - 11,4 грн", - вважає Данилишин.
Він зазначив, що долар сьогодні росте не через паніку і спекуляції, як про це заявляє прем'єр-міністр України Арсеній, а "через недалекоглядність і обмеженість чиновників".
"Сьогоднішній стан на валютному ринку України та чинна курсова політика є наслідком дії та некомпетентності осіб, що прийшли до управління як в сфері банківської діяльності так і макроекономічного блоку уряду. Політика "залучення бізнесменів у владу" не тільки шкідлива в даний момент, вона може загрожувати подальшому розвитку незалежної України", - заявив екс-міністр економіки.
Він зазначив, що теперішній курс гривні вже стає реальною загрозою для банківської системи України і національних виробників, включаючи експортерів.
"Попередні оцінки показують, що економічних причин різкої девальвації гривні крім можливих валютних спекуляцій і непрофесійності менеджменту немає. Каталізатором цього процесу стало політичне протистояння, неврегульованість військового конфлікту, що зумовлює паніку як серед населення, так і серед представників бізнесу, а також відсутність належного адміністрування грошово-кредитної політики зі сторони нового керівництва НБУ. Складається враження, що Національний банк втратив контроль на валютному ринку", - написав Данилишин.
За його словами, відсутність вільного доступу до валютних ринків призводить до неефективності ринку, що у свою чергу веде до спекуляції.
Данилишин зазначає, що нинішні керівники уряду і НБУ є прихильниками переходу України до моделі вільного курсоутворення і, виконуючи вимоги МВФ, виступають поти фіксації курсу гривні.
"Але якщо плаваючий валютний курс служить механізмом регулювання платіжного балансу, чому практично жодна країна, за винятком США, не відмовилася від періодичного впливу на формування курсу своєї національної валюти?" - запитує Данилишин.
За його словами, навіть центральні банки Великобританії, Швейцарії та Японії застосовують режим часткового таргетування курсу.
"Плаваючий курс є доцільним, однак він має також коригуватися НБУ з тим, щоб не допускати спекуляції на ринку, а також високої волатильності ринків", - написав Данилишин.
Він підкреслив, що плаваючий курс в Україні доцільно було вводити ще 2 роки тому, але не в умовах різкого загострення політичної та економічної ситуації в країні.
"Для України не своєчасний перехід до плаваючого курсу, тому що економіка в даний час залежна від цін сировини, сільськогосподарської, хімічної та металургійної продукції, а нестабільність цих цін при фактичній відмові від управління курсом створить ризик хаотичних коливань курсу гривні, які вже відчуваються і будуть відчуватися", - зазначив екс-міністр економіки.
Нагадаємо, сьогодні, 23 вересня 2014 р., Президент України Петро Порошенко, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, голова Національного банку України Валерія Гонтарєва і керівники банків на сьогоднішній зустрічі домовилися припинити всі спекуляції на українському валютному ринку. Міністр фінансів України Олександр Шлапак спрогнозував стабілізацію курсу гривні уже на цьому тижні.
Зазначимо, що останнім часом курс гривні щодо долара впав до 14,90 грн/дол.