Рибак підписав постанову про попереднє схвалення змін до Конституції щодо посилення незалежності суддів
Голова Верховної Ради України Володимир Рибак підписав постанову № 636-VII Верховної Ради України "Про попереднє схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів" від 10 жовтня 2013 р. Про це йдеться у відповідному документі, оприлюдненому на сайті ВР.
"Законопроект про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів (№2522а) попередньо схвалити", - йдеться у документі.
Ця постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Нагадаємо, 10 жовтня 2013 р. народні депутати України підтримали проект постанови про схвалення євроінтеграційного законопроекту №2522а/П1 "Про внесення змін до Конституції України щодо посилення гарантій незалежності суддів", ініційованого Президентом України Віктором Януковичем, яким пропонується призначати суддів безстроково. "За" відповідне рішення проголосувало 244 народних депутати при мінімально необхідних 226. "Проти" проголосували 9 депутатів. Утрималися 115 парламентаріїв. Партія регіонів дала 196 голосів, позафракційні - 16, КПУ - 31.
Законопроект №2522а був внесений до ВР 4 липня 2013 р., на висновок КСУ був спрямований 5 вересня.
Законопроект про посилення незалежності суддів є необхідним для подальшої євроінтеграції України. Відповідно до документу, пропонується внести до Конституції України такі зміни: передбачити в ч.3 ст.55 право кожної особи на справедливий і гласний розгляд справи в розумний строк незалежним і безстороннім судом, створеним законом.
Змінами до ст. 85 і 125 передбачається закріпити, що визначення мережі судів, їх утворення, реорганізація та ліквідація здійснюється шляхом прийняття закону.
Змінами до статей 106, 126, 128 пропонується удосконалити порядок призначення і звільнення судді. Передбачається, що суддя суду загальної юрисдикції призначається безстроково Президентом України. При цьому закріплюється, що рішення глави держави про призначення суддів або звільнення їх з посади приймається винятково на підставі та згідно з поданням Вищої ради юстиції (ВРЮ).
Оскільки п'ятирічний термін, на який суддя призначався на посаду вперше, скасовується, то з Конституції України виключаються повноваження ВР про обрання суддів на посади та звільнення їх з посад.
Змінами до ст.122 виключається положення про термін повноважень Генерального прокурора України.
Змінами до ст.125 пропонується наділити Верховний суд України повноваженнями щодо забезпечення однакового застосування норм законодавства України всіма судами загальної юрисдикції.
Змінами до ч.3 ст.126 передбачається закріпити, що надання згоди на затримання чи арешт судді здійснюється ВРЮ за поданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Змінами до ч.5-7 ст.126 здійснюється розмежування підстав для звільнення судді від підстав для припинення повноважень судді, вводяться додаткові підстави для звільнення, а також змінюється порядок припинення повноважень судді КСУ у зв'язку із закінченням строку, на який його було призначено.
Граничний термін перебування на посаді судді пропонується підвищити до 70 років.
Змінами до ст.127 пропонуються вимоги до осіб, які можуть претендувати на зайняття посади судді, а також встановлюється, що відбір кандидатів на посаду судді здійснюється на конкурсній основі.
Змінами до ч.2 ст.128 передбачається врегулювати порядок переведення суддів, закріпити, що переведення судді можливе тільки за його згодою, а переведення до суду вищої інстанції здійснюється тільки на конкурсній основі.
Змінами до ст.129 перелік принципів судочинства доповнюється принципом автоматизованого розподілу справ між суддями.
Змінами до ст.131 пропонується змінити повноваження і склад ВРЮ, закріпивши, що 12 із 20 членів складуть судді, призначені з'їздом суддів України. З'їзд адвокатів України та з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначає двох членів ВРЮ. За посадою до складу ВРЮ увійдуть голова КСУ, голова Верховного суду України, голова Ради суддів України та генеральний прокурор України. При цьому передбачається, що генпрокурор не бере участі в голосуванні при прийнятті ВРЮ рішень щодо суддів.
Крім того, змінами до ст.131 пропонується закріпити вимогу до складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, де більшість мають становити судді, обрані з'їздом суддів України.
Як повідомлялося, сьогодні представники опозиції вимагали зустрічі з Януковичем для напрацювання нового проекту змін до Конституції щодо посилення незалежності суддів. Раніше три фракції парламенту - "Батьківщина", "Удар" і "Свобода" - підписали заяву, у якій відмовилися від голосування за президентський законопроект про посилення незалежності суддів.