Керівництво НБУ звільнило двох топ-менеджерів з команди колишнього глави Володимира Стельмаха - директора генерального економічного департаменту Ігоря Шумило та директора департаменту фінансового моніторингу Олексія Бережного. Про це виданню "Комерсант-Україна" повідомило джерело в НБУ.
Шумило підтвердив газеті інформацію, відмовившись коментувати причини звільнення. "Я поки не вирішив, чим буду займатися далі", - сказав він. Вже вчора ввечері його прізвище зникло з переліку членів правління на сайті НБУ.
Банкіри називають Ігоря Шумила одним з найдосвідченіших чиновників НБУ (до приходу в Нацбанк він працював в Міністерстві економіки), здатним вести професійний діалог на будь-якому рівні. За їх словами, представники МВФ в 2010 році рекомендували керівництву країни після відходу Володимира Стельмаха призначити главою центробанку саме Ігоря Шумила, відзначаючи його відкритість, принциповість, незаангажованість і вміння аналізувати відбуваються економічні процеси. Ймовірно, його принциповість в оцінці поточної ситуації і призвела до звільнення. Джерело в уряді пояснило виданню, що минулого тижня на засіданні Кабміну під час обговорення макропрогнозів виник конфлікт: "Нацбанк підтримав дуже песимістичні макропрогнози на 2013 рік. Ця позиція, викладена в листі за підписом Ігоря Шумила, стала дуже несподіваною, що, по всій видимості, і стало основною причиною відставки".
Шумило запевнив, що на його місце буде призначена дуже гідна людина. Інший співробітник НБУ розповів, що керівництво підписує призначення на Олександра Петрика, який був заступником Ігоря Шумила, займаючи посаду директора департаменту економічного аналізу та прогнозування НБУ. Петрика колеги характеризують як хорошого фахівця, який "завжди дуже обережний у висловлюваннях і не лізе на рожен". "Мабуть, визначальним у призначенні виявилося те, що Олександр Петрик народився в Донецьку", - зізнався співрозмовник.
Це не єдина ротація в НБУ з моменту приходу на пост глави центробанку Сергія Арбузова. Минулого тижня "у зв'язку з переходом на нову роботу" був звільнений директор департаменту фінансового моніторингу (раніше - департамент з питань запобігання використанню банківської системи у легалізації кримінальних доходів та фінансування тероризму) Олексій Бережний. Хоча Володимир Стельмах тимчасово призначав його главою банківського нагляду, Бережний з лютого 2003 року керував профільним департаментом і отримав репутацію "прекрасного вузькопрофільного фахівця" (працював також в Мінфіні, курируючи напрям співпраці з FATF). Тепер його перевели в Центр наукових досліджень НБУ на створену посаду третього заступника директора. Керувати департаментом моніторингу замість нього буде колишня заступник Бережного - Тетяна Бутковська. "За останні два роки це саме одіозне призначення в НБУ за рівнем професіоналізму", - сказав топ-менеджер одного з банків.
Банкіри визнають, що нові керівники департаментів НБУ мають досвід у своїх галузях. "Олексій Петрик дійсно тлумачний фахівець", - зазначив колишній член правління НБУ Віктор Кравець, який перейшов на роботу в Центр наукових досліджень НБУ. "Він довго працював з Ігорем Шумило, і вироблена школа, яку не змінити, - вважає голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук. - По суті, двоє нових керівників не нові для ринку обличчя, тому істотних змін не відбулося". Фінансистів непокоїть те, що фахівці залишають НБУ. "Якщо нові керівники не зможуть відстоювати рішення, дійсно необхідні, але неугодні уряду, то Нацбанк чекає поступове проcеданіе за різними напрямками", - вважає глава одного з банків.
Нагадаємо, 26 квітня ц.р. головою Ради НБУ був призначений Ігор Прасолов.