Керівництво Криму просить повернути українські продукти на півострів
Сьогодні владі Криму має надійти відповідь на їхнє звернення до віце-прем'єру Дмитру Козаку і в Россільгоспнагляд з проханням зняти обмеження на ввезення в регіон сільськогосподарської продукції з України. Півострів не в змозі повністю забезпечити себе молоком і молочними продуктами, цукром, олією, овочами і м'ясом, пише газета "Новые Ведомости".
Про листі повідомив в минулу п'ятницю міністр сільського господарства Криму Микола Полюшкін. За його словами, лист віце-прем'єру вже передано, а відповідь очікується в понеділок.
Імпорт молочної продукції та молока з України Росія заборонила з 28 липня. Россільгоспнагляд обґрунтував рішення небезпечністю сирної продукції, виробленої в цій країні. Раніше відомство ввело заборону на імпорт до Росії картоплі з України. Росспоживнагляд, в свою чергу, заборонив доставляти з сусідньої держави сокову продукцію, спиртні напої, пиво і пивні напої з трьох українських підприємств, овочеві, фруктові і рибні консерви семи українських компаній.
"Поставки молока з Кубані вже почалися, але в силу транспортної логістики вони не в змозі наповнити ринок, - заявив Полюшкін. - При потребі в 900 тис. т Крим виробляє 311 тис. т молока на рік". За деякими групами продуктів, зазначив він, півострів менш пов'язаний з Україною, оскільки володіє власними резервами чи зможе заповнити потреби поставками з регіонів Росії. Проте питання з потужностями з виробництва соняшникової олії доведеться вирішувати.
Раніше урожай соняшнику майже повністю перероблявся на території України. Міністр підкреслив, що обмеження, введені РФ на поставки сільгосппродукції з України, можуть негативно позначитися на рівні життя населення нової російської території. Потім зазначив, що в регіоні все ж немає передумов для дефіциту і стрімкого зростання цін на продуктовому ринку. Боротися зі спекулятивними настроями в роздробі міністерство планує з допомогою ярмарок товаровиробників.
Тим часом, ряд кримських і українських ЗМІ повідомляють про зменшення кількості продовольчих та інших товарів у магазинах півострова, а також про підвищення цін. Два місяці тому підвищення цін визнали і регіональні влади. Міністр економіки Криму Світлана Верба повідомила, що вартість товарів, що ввозяться з материкової частини України, зросла після входження республіки до складу Росії. У той же час, українські харчові продукти складають 80% на споживчому ринку регіону. Правда, при цьому і зарплати зросли.
Колишній перший заступник голови уряду РФ, політик Борис Нємцов вважає, що якщо федеральна влада не дасть позитивну відповідь на звернення кримського керівництва - наслідки для нового суб'єкта настануть нерадісні і підвищення зарплат буде зведено нанівець. "Зростання цін і зниження кількості товарів продовжаться, - прокоментував ситуацію Нємцов. - Росія найближчим часом не налагодить повноцінного постачання Криму. А це означає, що з'явиться система контрабандного ввезення різних товарів. Як наслідок - ще більше підвищення цін". Звернення влади Криму - жест відчаю, вважає політик. Іншого виходу, крім відновлення поставок продуктів з України, немає.
У доктора економічних наук, першого заступника голови комітету Держдуми у справах національностей Валерія Рашкина більш оптимістичний погляд на події. "Думаю, федеральні влади задовольнять прохання: постачання українських продуктів на півострів відновиться, проблема практично зникне, - висловився парламентарій. - Вартість продуктів, звичайно, не знизиться, але і особливо підвищуватися не буде".
З часом, продовжує Рашкін, Росія налагодить шляхи постачання Криму продовольством та іншими товарами. Щоправда, зазначає депутат, є ймовірність того, що Україна відмовиться постачати продукти пішов від неї регіон.