Зростання обсягів виплавленої в КНР сталі до кінця 2012 р. може скласти близько 5,4%
Китай, що виробляє сталі в два рази більше, ніж Японія, США, Індія і Росія разом узяті, продовжує нарощувати обсяги виплавки металу, незважаючи на поточну кризу перевиробництва в глобальному масштабі. Згідно з недавнім опитуванням Bloomberg, до кінця року зростання обсягів виплавленої в КНР сталі може скласти близько 5,4% навіть за умови постійного зниження цін і не дуже високого зростання внутрішнього споживання.
У подібних умовах китайські виробники змушені активніше конкурувати зі своїми західними колегами - в липні на експорт ними надіслано 8,7% від усієї виробленої в КНР сталі. Це найвищий показник за останні два роки.
"Підвищені обсяги експорту сталі з Китаю вже зараз з'їдають частину прибутку американських виробників", - вважає торговий представник найбільшого за капіталізацією сталевара США Nucor Алан Прайс.
Про необхідність згортати виробництво говорять не тільки в США. В аналогічну ситуацію потрапили індійська ArcelorMittal, німецька ThyssenKrupp, австралійська BlueScope Steel, корейська Posco та інші великі компанії. Багато хто з них вже відрапортували про скорочення прибутку в середньому на 40-50%.
Ситуація ускладнюється активною державною підтримкою китайських виробників: уряд КНР реалізує зараз велику стимуляційну програму для представників сектора, обсяг якої становить близько 23 млрд дол. Багато сталеварів, побоюючись втратити свою частку ринку, не зупиняють виробництво навіть у випадках негативної рентабельності, вважаючи за краще залишитися в грі навіть ціною деяких збитків. У такому становищі, за даними China Iron and Steel Association, виявилося приблизно 43% місцевих виробників. "Багато китайських підприємств зараз працюють з нульовою або навіть негативною рентабельністю. Справа в тому, що на відміну від США вони не можуть просто взяти і звільнити працівників, зупинивши виробництво. Тому вони змушені продовжувати свою роботу, зберігаючи хоча б якісь надходження грошових коштів", - пояснив аналітик UBS по металургії Олексій Морозов.
Аналітики очікують, що в результаті недавнього зниження вартості вугілля та залізної руди ціни на сталь в залежності від регіону можуть опуститися не більше ніж на 10%, після чого метал знову почне дорожчати через скорочення глобальних обсягів виробництва. Особливі надії західні гравці живлять і щодо прискорення зростання економіки КНР, яка не тільки виробляє, а й активно імпортує сталь, збільшуючи обсяги ввезеної продукції приблизно на 20% щорічно.
Нагадаємо, виробництво сталі в світі в травні збільшилося за місяць на 1,7% - до 130,6 млн т.