ua en ru

Зростання економічних втрат від природних катаклізмів, може посилити нестабільність світової фінансової системи, - вчені

Поточна тенденція глобальних змін геологічних і геофізичних параметрів Землі і навколоземного простору, прискорення темпів зростання кількості енергії та природних катаклізмів, спостережувані глобальні зміни у всьому об'ємі Землі: в ядрі, мантії, літосфері, гідросферу, атмосфері, іоносфері і магнітосфері - представляють серйозну небезпеку для стабільного розвитку людства. Крім того, зростання економічних втрат від природних катаклізмів, може суттєво погіршити нестабільність світової фінансової системи. Про це йдеться в "Стамбульській декларації з природних катаклізмів", прийнятій за підсумками Міжнародного Конгресу GEOCATACLYSM-2011.

"Наслідки природних катаклізмів останнім часом все частіше переходять у категорію техногенних катастроф... Природно-техногенні катастрофи ведуть до прискорення негативних змін навколишнього середовища, якість якого погіршується при поєднанні впливу природних і техногенних катастроф та навантаженнями в соціальній сфері. Прискорене зростання народонаселення і створення мегаполісів, найчастіше відбувається в місцях підданих небезпечним природним явищам. У таких зонах часто спостерігаються: землетруси, виверження вулканів, цунамі, урагани, обвали, зсуви, затоплення величезних територій та інші стихійні лиха. У цих районах необхідно підвищити якість інженерно-геологічних досліджень та оцінки ризиків негативних наслідків можливих природних і техногенних катастроф", - говориться в декларації.

Учасники Конгресу вважають, що найбільш чутливим показником зростання негативного впливу природних катаклізмів на розвиток сучасної цивілізації є нанесені ними економічні втрати, середньорічні показники яких зросли з січня 2009 р. до вересня 2011 р. в 8-10 разів.

"Настільки інтенсивне зростання економічних втрат від природних катаклізмів, може суттєво погіршити нестабільність світової фінансової системи", - наголошується в декларації.

"Масштабні негативні наслідки стихійних лих останніх років показали, що людство не підготовлено до вступу у фазу глобальних природних катаклізмів: технологічно, економічно, юридично, соціально і психологічно. Необхідне об'єднання зусиль вчених, міжнародних організацій та урядів різних країн під егідою ООН, для прийняття ефективних заходів, щоб протистояти природним катаклізмам і максимально скоротити жертви і збиток, що наноситься ними людству", - акцентували вчені.