Росія стурбована угодою України з Westinghouse про збільшення поставок ядерного палива
У Москві з тривогою сприйняли заяву прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка про підписання угоди з американською компанією Westinghouse щодо постачання ядерного палива для українських АЕС. Про це йдеться в офіційному коментарі Міністерства закордонних справ Росії.
"Можна було б, напевно, і проігнорувати мовчанням наполегливе прагнення Києва піти по шляху диверсифікації таких поставок, щоб, як можна зрозуміти, не бути залежним виключно від російського виробника, якби не наступні обставини. Компанія "Вестінгауз" протягом вже багатьох років робить спроби утвердитися на ринку ядерного палива для атомних реакторів радянської конструкції ВВЕР-1000", - сказано в коментарі.
Як зазначається, тепловиділяючі збірки, вироблені цією компанією, неодноразово демонстрували невідповідність вимогам до якості палива для реактора ВВЕР-1000.
"Так, спроби його використання на чеській АЕС "Темелін" призвели до досить серйозного інциденту. Завантаження цього палива на АЕС України також спричинила низку пригод. Тепер же мова може йти про широкомасштабний експеримент, що загрожує вкрай серйозною аварією", - вважають в російському МЗС.
"Особливу стурбованість викликає той факт, що все це відбувається на тлі нестабільної ситуації в Україні, в умовах, коли політична ангажованість превалює над вимог ядерної безпеки, а можливості країни щодо реагування на надзвичайні ситуації істотно обмежені", - зазначає відомство.
При цьому, як уточнюється, "ніяких підстав для занепокоєння з приводу надійності поставок ядерного палива з Росії в української влади немає і бути не може", т. к. державна корпорація з атомної енергії "Росатом" здійснює регулярні та безперебійні поставки тепловиділяючих збірок для АЕС України.
"У цих умовах небезпечний експеримент, розпочатий Києвом, ставить під загрозу безпеку і здоров'я українських громадян і народів Європи. Схоже, уроки чорнобильської трагедії не навчили київська влада відповідального і научнообоснованному підходу до використання атомної енергії. Фактично, ядерна безпека приноситься в жертву політичним амбіціям, а може бути, і іншим "відчутним" інтересам. Наслідки ж можливих аварій і інцидентів і відповідальність за них повністю ляжуть на керівництво України і американського постачальника палива", - підкреслили в МЗС РФ.
Нагадаємо, сьогодні прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк оголосив про підписання угоди з компанією Westinghouse про збільшення поставок ядерного палива.