Росія передала Україні проект нової угоди з транзиту нафти. Про це повідомив після зустрічі прем'єр-міністрів двох країн віце-прем'єр РФ Ігор Сечін, передає РБК. І.Сєчін розраховує, що документи будуть розглянуті і підписані українською стороною. Він також не виключає, що, якщо Україна зробить знижку на транзит через Південний порт, то обсяги транзиту складуть від 9 до 17 млн т.
Раніше повідомлялося, що Росія і Україна готують угоду про узгодження змін тарифів на прокачування нафти й гарантії з транзиту. Як повідомив журналістам президент "Транснафти" Микола Токарєв, документ не дозволяє змінювати раніше закріплені транзитні умови в односторонньому порядку. "Ми плануємо провести якусь ревізію вже діючих угод, на основі яких здійснюється транзит нафти, в частині тарифоутворення", - сказав М.Токарєв. Він уточнив, що за основу пропонується взяти модель, яка використовується при реалізації російсько-білоруських транзитних домовленостей. "Суть в тому, що сторони не повинні в односторонньому порядку скасовувати рішення, які зачіпають інтереси багатьох, як це було останнім часом", - зазначив М.Токарєв. Як приклад президент "Транснафти" навів ситуацію, коли в кінці грудні 2009 р. компанія "Укртранснафта" поставила ВАТ "Транснефть" до відома про підвищення тарифу на прокачування нафти на 30% без будь-яких попередніх переговорів із цього приводу.
"Ми пропонуємо знайти взаємоприйнятні моделі, які дозволили б нормально, цивілізовано і коректно в інтересах обох сторін погоджувати підвищення або інше зміна тарифу", - сказав глава "Транснафти". За його словами, схема узгодження повинна виглядати таким чином: на початковому етапі "Транснефть" і "Укртранснафта" намагаються узгодити зміна тарифів між собою і, в разі успіху, підписують нову угоду про транзит.Якщо ж господарюючі суб'єкти не приходять до єдиної думки, то це завдання беруть на себе уповноважені відомства Росії та України. При виникненні подальших труднощів питання може бути переданий на рівень урядів, зазначив М. Токарєв.
Відповідно до проекту угоди, на час переговорів тарифні умови мають залишатися незмінними. При цьому сторони зобов'язані продовжувати постачання палива і нафти. М. Токарєв запевнив, що українська сторона "з інтересом поставилася" до цієї пропозиції, але переговори ще тривають.
Президент "Транснафти" повідомив також, що деякі складнощі викликає бажання України отримати гарантії щодо постачання певних обсягів нафти на довгострокову перспективу, в той час як "Транснефть", не будучи власником палива, такі гарантії надати не може. "Але якщо питання вирішиться в рамках міжурядової документа, то гарантії будуть видаватися російською державою", - сказав він, додавши, що у разі невиконання таких зобов'язань претензії будуть пред'являтися до держави, а не до компаній.