Росія бачить себе островом стабільності у "все більш важкопередбаченому світі", а головним пріоритетом своєї зовнішньої політики вважає пострадянський простір. Про це йдеться в проекті "Концепції зовнішньої політики РФ", розробленому МЗС Росії за вказівкою Президента Володимира Путіна, повідомляє "Комерсант-Україна".
У документі наголошується, що Росії доводиться будувати свою зовнішню політику в украй нестабільному світі, а багато його біди та проблеми відбуваються через спроби Заходу і передусім США втручатися у внутрішні справи інших держав. У новій концепції ця теза отримала детальне опрацювання.
У порівнянні з 2008 роком авторам нового документа світ бачиться більш "нестабільним" і "непередбачуваним". Чинники, які роблять його таким, описані в розділі "Сучасний світ і зовнішня політика РФ". Перший - це глобальна криза. Другий фактор нестабільності - втручання Заходу в справи інших країн. Третій фактор - розхитування ролі ООН. Четвертий - посилення транскордонних викликів та загроз, де в якості одного з ключових пунктів вперше названі "загрози в інформаційному просторі". І, нарешті, п'ятий фактор нестабільності - "тенденція до реідеологізаціі міжнародних відносин".
З урахуванням усіх цих факторів автори концепції роблять висновок: "В умовах глобальної турбулентності і зростаючої взаємозалежності держав спроби будувати окремі" оазиси спокою і безпеки "не мають перспектив". Тим не менше Росії відводиться "унікальна, що сформувалася за століття роль зрівноважуючого фактора в міжнародних справах і розвитку світової цивілізації".
Використовуючи "м'яку силу", Москва сподівається створити "об'єктивний образ країни". Для цього передбачається використовувати "можливості нових технологій" (Twitter-дипломатія), а також потенціал "багатомільйонної російської діаспори" за кордоном.
Змінилися акценти в розділі "Регіональні пріоритети". Абсолютним пріоритетом зовнішньої політики РФ названа інтеграція на пострадянському просторі. У концепції велику увагу приділено СНД, Митному союзу (МС), ЄврАзЕС, майбутньому Євразійському економічному союзу і Союзній державі РФ і Білорусії. Росія сподівається "підключити до поглибленим інтеграційним процесам" і Україну.
Про те, що ця діяльність може мати успіх, свідчать останні висловлювання Президента Віктора Януковича. "Ми будемо поступово приєднуватися до правил Митного союзу, адже там зосереджений величезний ринок для українських товарів", - повідомив він учора у відеозверненні до депутатів Верховної ради. За минулі 10 днів Янукович тричі заявляв про підтримку "часткової інтеграції" України в МС. При цьому важливо відзначити, що норми МС не дозволяють приєднатися до частини його документів - допускається лише повноцінний вступ.
Друге місце серед пріоритетів Росії займає Євросоюз - особливо виділяється завдання досягнення безвізового режиму. І тільки після цього доходить черга до США. Від них РФ домагатиметься "правових гарантій ненаправленої ПРО проти російських сил ядерного стримування", а також "дотримання норм міжнародного права, включаючи принцип невтручання у внутрішні справи держав". Хоча Китай і Індія згадуються після США, розвиток "дружніх відносин" з ними названо одним з "найважливіших" напрямів зовнішньої політики Росії.
Читайте також: Янукович прогнозує, що в 2013 р. Україна одночасно зблизиться з ЄС і МС