Росія оскаржила рішення суду про виплату 50 млрд дол. екс-власникам ЮКОСа
Російська Федерація повідомила колишнім акціонерам ЮКОСа, що оскаржила в голландському суді липневе рішення Постійної палати третейського суду в Гаазі. Про це РБК повідомив глава Group Menatep Limited (GML) Тім Осборн.
За словами Осборна, йому не відомо, чи надійшла вже заява Росії до суду.
Інше джерело, близьке до позивача, сказало РБК, що подані Росією документи вже там. "Сьогодні ввечері ми отримали повідомлення, що Росія оскаржила вирок і подала відповідні папери до Окружного суду Гааги", - сказав співрозмовник РБК. Але представник окружного суду Гааги повідомив РБК, що поки ця справа не була зареєстрована в базі суду.
Представник Мін'юсту РФ від коментарів відмовився, пояснивши, що відповідальним відомством із цього питання є Міністерство фінансів. Представник Мінфіну РФ поки не зміг прокоментувати інформацію про апеляційну скаргу.
Представник Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP (представляла інтереси РФ у Гаазі) і представник посольства Нідерландів у Росії від коментарів відмовилися.
Міжнародний арбітражний суд у Гаазі 18 липня виніс вердикт у справі ЮКОСа (публічно рішення було оголошено 28 липня 2014 р.). Розгляд тривав майже 10 років. Згідно з рішенням суду, Росія зобов'язана виплатити колишнім власникам ЮКОСа 50 млрд дол., а також сплатити судові витрати в 65 млн дол.
Суд порахував, що у справі ЮКОСа Росія порушила Енергетичну хартію і де-факто експропріювала нафтову компанію у її законних власників. Представник позивача заявляв, що держава отримала пряму вигоду від банкрутства ЮКОСа, оскільки ключовий актив компанії - "Юганськнафтогаз" - перейшов під контроль державної "Роснефти". Спочатку позовна сума становила 114 млрд дол.
Позивачами виступали Group Menatep Limited (GML) і пов'язані з нею структури, які представляли інтереси колишніх акціонерів ЮКОСа на чолі з Леонідом Невзліним.
Про те, що Росія має намір оскаржити вирок Гаазького суду, в день його оголошення заявив міністр закордонних справ Сергій Лавров. "Москва використовуватиме всі правові можливості для відстоювання своїх інтересів за позовом екс-акціонерів ЮКОСа в Гаазі", - сказав тоді міністр. Увечері того ж дня на сайті Мінфіну Росії з'явився коментар, який висловлював "подив" рішенням гаазького арбітражу. "Замість об'єктивного, неупередженого розгляду справи склад третейського суду підпорядкував свої дії кон'юнктурних міркувань і в підсумку прийняв політично ангажовані рішення", - йшлося в повідомленні відомства.
Як випливало із заяви Мінфіну, у своєму рішенні гаазький арбітраж допустив відразу 10 протиріч. Серед них - однобоке дослідження і вживання доказів, а також неприпустимий перегляд складних рішень судів РФ.
"Роснефть", якій дісталися найбільші активи ЮКОСа, в тому числі "Юганськнафтогаз", після вердикту суду заявила, що всі її операції з придбання колишніх активів ЮКОСа, а також всі інші її дії відносно ЮКОСа "були повністю правомірними і вчинені відповідно до застосовного законодавству". "Роснефть" не вважає, що до компанії можуть бути пред'явлені які-небудь вимоги у зв'язку з опублікованими рішеннями або що зазначені рішення можуть негативно відбитися на комерційній діяльності або активах компанії", - йшлося в заяві нафтової компанії.
Нагадаємо, 28 липня міжнародний арбітражний суд у Нідерландах зобов'язав РФ виплатити 51,57 млрд дол. компенсації збитку акціонерам ЮКОСа і заявив, що підлеглі Президенту РФ Володимиру Путіну офіційні особи маніпулювали системою правосуддя для банкрутства колись найбільшої нафтової компанії.
Як повідомлялося, 29 жовтня Міністерство юстиції Росії оскаржило рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) про виплату ЮКОСу 1,86 млрд євро у якості компенсації.