Традиційний поділ держав на розвинені та ті, що розвиваються вже застарів. Таку думку висловив глава Goldman Sachs Asset Management Джим О'Ніл, який свого часу придумав термін BRIC.
Темпи зростання ВВП в країнах, які прийнято вважати такими, що розвиваються, дають підстави вважати, що їх частка в світовій економіці буде розвиватися швидше, ніж раніше прогнозувалося. Це Китай, Росія, Індія, Бразилія, Туреччина, Мексика, Південна Корея та Індонезія. Втім, так як ці країни поки що не можна також віднести і до індустріальних, О'Ніл пропонує назвати їх Growth 8.
На думку О'Ніла, сукупний ВВП цих восьми країн до 2020 р. становитиме близько третини світової економіки. На частку групи G7 - Німеччини, США, Японії, Великобританії, Канади, Франції та Італії - доведеться трохи більше 40%.
"Частка країн у загальному обсязі зростання світової економіки продовжить зростати. Більш того, буде рости не тільки їх внесок в загальносвітове зростання, а й вплив на світові фінансові ринки. Крім того, у них є серйозний нереалізований потенціал - це роль регіональних і резервних валют, яка поки ще не розкрита, але буде мати винятково важливе значення в майбутньому", - зазначив головний економіст Deutsche Bank Ярослав Лісоволик. На його думку, в першу чергу високі можливості мають країни, що входять до класичної четвірки BRIC. "Цьому сприяють розвиток інфраструктури, зростання інвестицій, споживання, розширення середнього класу (особливо в Китаї), більш швидке порівняно з іншими регіонами зростання інвестицій в основний капітал компаній", - сказав Лісоволик. І додав, що в найближче десятиліття вони продовжать випереджати темпи зростання економік розвинених країн.
Growth 8, по ряду параметрів вже впритул наблизилися до західних економік. За прогнозом JP Morgan, в 2012 р. зростання країн, що розвиваються складе 4,6%, тоді як Європу очікує рецесія, а США - підйом лише на 1,8%. «Поточне уповільнення глобальної економіки може негативно позначитися на зростанні країн, що розвиваються, проте все це буде носити короткостроковий характер. Щось подібне ми вже бачили в рамках попередньої кризи», - сказав головний глобальний економіст Capital Economics Джуліан Джессоп.
Також країни, що розвиваються, можуть похвалитися низьким рівнем держборгу. Згідно з даними МВФ, у 2011 р. заборгованість індустріальних країн досягла 104%, а тих, що розвиваються - 36%. До того ж останні є основними кредиторами перших, зазначає німецька Handelsblatt.
Багато аналітиків також звертають увагу на потенціал фондових ринків країн, що розвиваються. Тим не менш, охочим вкластися в Growth 8 необхідно враховувати серйозні ризики, попереджає Handelsblatt. Основні - інфляція і геополітичні проблеми.