ua en ru

Росію і Китай більше не варто вважати країнами, що розвиваються, - аналітики

Традиційний поділ держав на розвинені та ті, що розвиваються вже застарів. Таку думку висловив глава Goldman Sachs Asset Management Джим О'Ніл, який свого часу придумав термін BRIC.

Темпи зростання ВВП в країнах, які прийнято вважати такими, що розвиваються, дають підстави вважати, що їх частка в світовій економіці буде розвиватися швидше, ніж раніше прогнозувалося. Це Китай, Росія, Індія, Бразилія, Туреччина, Мексика, Південна Корея та Індонезія. Втім, так як ці країни поки що не можна також віднести і до індустріальних, О'Ніл пропонує назвати їх Growth 8.
На думку О'Ніла, сукупний ВВП цих восьми країн до 2020 р. становитиме близько третини світової економіки. На частку групи G7 - Німеччини, США, Японії, Великобританії, Канади, Франції та Італії - доведеться трохи більше 40%.

"Частка країн у загальному обсязі зростання світової економіки продовжить зростати. Більш того, буде рости не тільки їх внесок в загальносвітове зростання, а й вплив на світові фінансові ринки. Крім того, у них є серйозний нереалізований потенціал - це роль регіональних і резервних валют, яка поки ще не розкрита, але буде мати винятково важливе значення в майбутньому", - зазначив головний економіст Deutsche Bank Ярослав Лісоволик. На його думку, в першу чергу високі можливості мають країни, що входять до класичної четвірки BRIC. "Цьому сприяють розвиток інфраструктури, зростання інвестицій, споживання, розширення середнього класу (особливо в Китаї), більш швидке порівняно з іншими регіонами зростання інвестицій в основний капітал компаній", - сказав Лісоволик. І додав, що в найближче десятиліття вони продовжать випереджати темпи зростання економік розвинених країн.

Growth 8, по ряду параметрів вже впритул наблизилися до західних економік. За прогнозом JP Morgan, в 2012 р. зростання країн, що розвиваються складе 4,6%, тоді як Європу очікує рецесія, а США - підйом лише на 1,8%. «Поточне уповільнення глобальної економіки може негативно позначитися на зростанні країн, що розвиваються, проте все це буде носити короткостроковий характер. Щось подібне ми вже бачили в рамках попередньої кризи», - сказав головний глобальний економіст Capital Economics Джуліан Джессоп.

Також країни, що розвиваються, можуть похвалитися низьким рівнем держборгу. Згідно з даними МВФ, у 2011 р. заборгованість індустріальних країн досягла 104%, а тих, що розвиваються - 36%. До того ж останні є основними кредиторами перших, зазначає німецька Handelsblatt.

Багато аналітиків також звертають увагу на потенціал фондових ринків країн, що розвиваються. Тим не менш, охочим вкластися в Growth 8 необхідно враховувати серйозні ризики, попереджає Handelsblatt. Основні - інфляція і геополітичні проблеми.