Програма імпортозаміщення в АПК була запущена в РФ у серпні 2014 року
У Росії провалилася програма імпортозаміщення продуктів харчування. Це випливає з повідомлення Української асоціації постачальників торговельних мереж у Facebook.
Наприкінці минулого тижня в Росії був призначений новий міністр сільського господарства. Володимир Путін так прокоментував нове призначення: "Нам потрібно своєю власною продукцією, продукцією вітчизняних товаровиробників заповнювати власний ринок, і робити це потрібно швидко, з тим, щоб знизити загострення на продовольчому ринку, знизити ціни і так далі".
Уже в день призначення нового міністра сільського господарства його назвали міністром імпортозаміщення. Це єдиний з останніх чотирьох міністрів, який має хоч якесь відношення до сільського господарства. До нього міністром сільського господарства були лікар, юрист і т.д.
"Причиною зміни першої особи став провал програми імпортозаміщення в агропромисловій сфері, яка була запущена в серпні 2014 року і була анонсована після введення заборони ввезення в Росію окремих видів сільськогосподарської продукції, сировини і продовольства, країною походження яких є держава, яка запровадила економічні санкції щодо російських юридичних і фізичних осіб. Загальний обсяг продовольчого ембарго російське відомство оцінило в 9 млрд дол. на рік", - йдеться в матеріалі.
Також повідомляється, що попередньо програма імпортозаміщення була розрахована на 3-4 роки. Російські чиновники оцінювали частку імпортних продуктів харчування у 20%, експерти ж говорили про 40%. При цьому вже до кінця 2014 року стало ясно, що дані експертів більш точні, що стало однією з причин відставки профільного міністра.
На думку директора асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, це свідчить про те, що Росія півроку не могла оцінити навіть обсяг внутрішнього агропромислового ринку, а точна оцінка завжди є необхідною умовою розробки будь-якої економічної програми.
Оптимістичний прогноз Міністерства сільського господарства Росії про зростання галузі на 5% за 2014 р. не виправдався. За попередніми оцінками, за минулий рік зростання склало 2-3%. У планах на 2015 рік передбачено зростання всього 1,4% в найкращому випадку, у той же час як песимістичний сценарій говорить про спад в 0,4%. Новий міністр Олександр Ткачов у першому своєму коментарі повідомив, що результати програми варто очікувати через 2-3 роки, коли вдасться значною мірою забезпечити населення власними продуктами харчування.
Заборонивши ввезення продовольства у розмірі до 40% загального споживаного обсягу, Росія власними силами змогла компенсувати всього близько 2%. Це, на думку Дорошенка, є провалом широко декларованої програми з імпортозаміщення в Росії. Іншу різницю покрив сірий імпорт з Білорусі та зниження купівельної спроможності населення Росії, яке склало близько 20%. Падіння пропозиції призвело до високої інфляції на даному ринку, що склала від 15 до 40%.
Водночас, за даними асоціації постачальників торговельних мереж, із 4 млрд дол. втрат країн, проти яких РФ ввела продуктове ембарго, у 2014 році в результаті акції бойкоту російської продукції в Україні їм вдалося компенсувати 0,5 млрд.дол. за рахунок збільшення продажів у нашій країні.
Нагадаємо, як заявив сьогодні Президент РФ Володимир Путін, через західні санкції Росія втратила 160 млрд дол.