ua en ru

Роскосмос реформує ракетно-космічну галузь

Федеральне космічне агентство (Роскосмос) 29 червня підготувало план реформи ракетно-космічної галузі. Автори проекту розраховують, що його реалізація дозволить уникнути дублювання функцій на рівні розробки і виробництва. Заради цього підприємства галузі будуть розділені на сім інтегрованих структур, пише "Комерсант".

За інформацією видання, розпорядження про початок роботи над проектом керівник Роскосмоса Володимир Поповкін дав 30 листопада 2011 року.

Старт реформи дасть указ Президента РФ Володимира Путіна, присвячений створенню кожної інтегрованої структури: в ньому має бути остаточно визначено коло організацій, які в них увійдуть, а також відсоток акцій, який буде вноситися до статутного капіталу кожного холдингу. Виходячи з проекту реструктуризації галузі (є у розпорядженні видання), Роскосмос планує сформувати сім великих інтегрованих структур. За словами заступника керівника Роскосмосу Віталія Давидова, на створення кожної з них може знадобитися до 18 місяців.

Пілотована тематика та науковий космос фактично будуть з'єднані в ВАТ "Російська космічна корпорація". До нього увійдуть всі підприємства, пов'язані з пілотованим напрямком, автоматичними і механічними космічними комплексами, а також створенням розгінних блоків (зокрема, ДМ-03). Серед підприємств - ВАТ "Ракетно-космічна корпорація "Енергія"", ВАТ "Науково-виробнича корпорація "Космічні системи моніторингу, інформаційно-керуючі та електромеханічні комплекси"", ФГУП "Науково-дослідний інститут машинобудування" і ФГУП "Науково-виробниче об'єднання ім . Лавочкіна".

Найбільшим холдингом стане ВАТ "Російська ракетно-космічна корпорація": воно об'єднає в собі створення засобів виведення (у тому числі створення розгінних блоків серії "Бриз"), ракетних рухових установок, систем управління засобами виведення і космічними апаратами, космічними комплексами дистанційного зондування Землі і картографії. До його складу будуть включені шість великих підприємств: ФГУП "Державний космічний науково-виробничий центр ім. Хрунічева", ФГУП "Конструкторське бюро "Арсенал"", ВАТ "Красмаш", ФГУП "Державний науково-виробничий ракетно-космічний центр" ЦСКБ-Прогрес"", ФГУП "Науково-виробничий центр автоматики та приладобудування ім. Пилюгіна", ФГУП "Московське дослідно-конструкторське бюро МАРС". Крім цього в складі холдингу буде створено окремий дивізіон, що спеціалізується на двигунобудуванні. У нього увіллються ФГУП "Воронезький механічний завод", ВАТ "Конструкторське бюро Хімавтоматика", ВАТ "Протон-ПМ", а також ВАТ "Науково-виробниче об'єднання "Енергомаш"". За інформацією газети, на створення подібного дивізіону наполіг Володимир Поповкін, який відкрито визнавав, що двигунобудування - "це одне з найбільш слабких місць".

Особливу увагу в новій структурі буде приділено військовій складовій. ВАТ "Спеціальні космічні системи" об'єднає підприємства, що спеціалізуються на космічних комплексах систем попередження про ракетний напад, систем морської космічної розвідки і цілевказівки, а також засобів радіоелектронної боротьби. У ВАТ "Корпорація "Стратегічне ракетне озброєння"" увійдуть розробники міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів, автоматизованих систем бойового управління, а також пускових установок стратегічних ядерних сил. У перший холдинг увійдуть ФГУП "Центральний науково-дослідний ракетно-технічний інститут ім. Берга" і ВАТ "Корпорація космічних систем спеціального призначення "Комета"". У другій - ВАТ "Науково-виробниче об'єднання "Московський інститут теплотехніки"", ВАТ "Державний ракетний центр ім. Макєєва", ВАТ "Науково-виробниче об'єднання "Іскра"" та ВАТ "Спеціальні об'єкти управління". У проекті реструктуризації галузі не знайшлося місця для ВАТ "Військово-промислова корпорація "Науково-виробниче об'єднання машинобудування"", що займається створенням не тільки космічних апаратів подвійного призначення, але і берегових ракетних комплексів "Бастіон".

Космічні телекомунікаційні системи, навігаційні комплекси, а також електричні ракетні двигуни розвиватиме ВАТ "Корпорація "Інформаційні супутникові системи"". Холдинг складуть два підприємства: ВАТ "Інформаційні супутникові системи ім. Решетнева" і ФГУП "Дослідно-конструкторське бюро "Факел"".

У ВАТ "Російські космічні системи" виявляться підприємства, задіяні у створенні наземних та бортових (у тому числі спеціальних) радіотехнічних систем, наземних автоматизованих комплексів управління, а також бортових і наземних оптико-електронних систем. У його складі виявляться ВАТ "Російська корпорація ракетно-космічного приладобудування та інформаційних систем", ВАТ "Науково-виробнича корпорація "Системи прецизійного приладобудування"", а також ФГУП "Науково-дослідний інститут мікроприладів-К".

Останньою інтегрованою структурою стане ФГУП "Центр експлуатації наземної та космічної інфраструктури" (ЦЕНКІ). У ній зосередяться всі підприємства та організації, задіяні в експлуатації космодромів і наземних автоматичних комплексів зв'язку, космічних радіотелескопів, стартового, паливного і заправочно-нейтралізаційних комплексів, а також пускових послуг. Це ФГУП "Центральний науково-дослідний інститут машинобудування", ФКП "Науково-дослідний центр ракетно-космічної промисловості", ФГУП "Центр ім. Келдиша", ФГУП "Організація "Агат"", ФГУП "Науково-виробниче об'єднання "Техномаш"" і ФГБУ "Центр підготовки космонавтів ім. Гагаріна".

Нагадаємо, прем'єр-міністр України Микола Азаров і прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв підписали програму співпраці України і РФ в галузі дослідження космосу на 2012-2016 рр.