Рівень криміногенності серед ромів у більш, ніж в два рази нижчий від загального рівня злочинності в Україні. Ці дані наведені у звіті за результатами моніторингу офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини "Дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів". Про це повідомляє радіо "Свобода".
Рівень криміногенності серед ромів у більш, ніж в два рази нижчий від загального рівня злочинності в Україні. Ці дані наведені у звіті за результатами моніторингу офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини "Дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів". Про це повідомляє радіо "Свобода".
За словами представника офісу Омбудсмена Оксани Філіпішиної, працівники міліції, медичних й освітніх установ порушують права ромів через приналежність особи до цієї громади. У цьому контексті під питанням і виконання затвердженої Президентом України стратегії захисту ромів, яку ухвалили навесні цього року. Також Філіпішина зазначила, що понад 90% ромів не довіряють правоохоронним органам.
Читайте також: Янукович затвердив стратегію інтеграції ромів в українське суспільство до 2020 р
"У свідомості більшості пересічних громадян давно існує стереотипне сприйняття ромів як асоціальної групи населення. Але давайте оперувати фактами та державною статистикою. Наприклад, порівняймо кількість злочинів, які вчинили роми, з загальним показником по Україні. Аналіз такого порівняння в Закарпатській, Одеській, Полтавській і Черкаській областях, де проживають численні ромські громади, засвідчив: коефіцієнт кримінальної активності ромів у 2,5 рази нижчий від загального рівня злочинності по Україні", - наголосив єксперт фонду "Відродження" Олег Мартиненко.
"Досі у рамках стратегії немає плану заходів. Робоча група працює дуже повільно. Існує ризик, що цей план заходів буде недієвим і не спрямованим на захист потреб ромів. Насамперед це проблеми, пов'язані з тим, щоб ромські діти мали змогу отримувати повну загальну середню освіту, ромські родини - належний соціальний захист і доступ до медицини",- зазначила Філіпішина.
Нагадаємо, що Президент України Віктор Янукович в квітні затвердив стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 р.
"На відміну від більшості національних меншин роми не мають власної державності. Ромська національна меншина є другою за чисельністю національною меншиною, яка зазнала геноциду під час Другої світової війни. Дискримінація ромів у деяких державах Європи спричинила послаблення їх інтегрованості та маргіналізацію. Все це призвело до того, що ромська національна меншина є найбільш соціально вразливою національною меншиною в Європі. Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини на сьогодні є соціально значущим питанням", - йдеться в документі.
Читайте також: Українці переживають почуття "помірного відчуження" до представників інших рас, етносів і національностей
Очікується, що реалізація стратегії допоможе створити умови для виконання рекомендацій Європейського союзу з метою лібералізації візового режиму для України, забезпечити інтеграцію циган в українське суспільство, покращити соціальні умови їх проживання, підвищити освітній рівень та попередити дискримінацію ромської національної меншини.
За даними перепису населення від 2001 року, в Україні 47,6 тис осіб позначили себе як роми. Найбільш компактно цигани проживають у Закарпатській, Донецькій, Дніпропетровській, Одеській, Харківській та Луганській областях.