РФ переглянула план відведення військ від кордону з Україною у зв'язку з посиленням АТО на сході
Війська російської армії вирішили затриматися біля українського кордону. Відвід 15-тисячного угруповання, про яке напередодні президентських виборів в Україні заявив Президент РФ Володимир Путін, здійснено не в повній мірі. На полігонах в суміжних з Україною областях залишаються кілька тисяч російських військовослужбовців і значна кількість бойової техніки. План відведення військ переглянутий через посилення антитерористичної операції на південному сході України, повідомляє джерело РБК в Генштабі.
19 травня Путін розпорядився повернути війська, що брали участь у навчаннях в Ростовської, Бєлгородської і Брянської областей, в місця постійної дислокації. Своє рішення глава держави пояснив створенням "доброзичливих умов довкола майбутніх президентських виборів в Україні".
У середу відведення російських військ Reuters прокоментувало високопоставлене джерело в НАТО.
"Деякі частини відведені від кордону. Активність, яку ми спостерігаємо, дозволяє зробити висновок, що повільне відведення військ триває, але більшість раніше розміщених біля кордону військовослужбовців там залишаються і здатні розвернутися в короткий час", - цитує інформагентство співрозмовника в альянсі.
Виведено не більше тисячі військовослужбовців, тоді як залишаються десятки тисяч, констатували в НАТО. За первісною оцінкою альянсу, на кордоні з Україною було дислоковано близько 40 тис. російських військовослужбовців.
За підрахунками голови Держприкордонслужби України Миколи Литвина, в найближчому прикордонні знаходиться близько 18-20 тис. російських військових.
"Плюс величезне угруповання в Криму, спільно в цілому 45-60 тис.", - заявив він у середу.
Початок відведення російських військ від українського кордону Держприкордонслужба України зафіксувала, але також незадоволена їх темпом.
"Відведення військ йде з деякими особливостями: розвідувальні, підрозділи радіоперехоплення, тилова інфраструктура залишаються на місцях. Процес пішов, але дана інфраструктура дає можливість військам повернутися в будь-який момент", - сказав Литвин.
"Знімати з порядку денного питання вторгнення не можна, оскільки практично вся польова інфраструктура залишається на місці. Пригнати туди знову війська - це справа кількох годин", - прокоментував ситуацію керівник українського Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук. У вівторок ресурс "Інформаційний опір", створений Тимчуком, опублікував дані про 11 тис. російських військовослужбовців, нібито перебувають поблизу від кордону.
24 травня начальник Генштабу РФ Валерій Герасимов заявив, що відведення військ від українського кордону може тривати близько 20 днів. Таким чином, наказ Путіна повинен бути виконаний до 8 червня. Однак джерело РБК в Генштабі повідомило, що у зв'язку з трагічними подіями в Донецьку план відводу був переглянутий. За його словами, вирішено залишити на полігонах розвідувальних підрозділів і військових частин, дислокованих у прикордонних з Україною областях.
Офіційно пересування військ Міноборони Росії вперто не коментують. Джерело РБК у відомстві сказало, що після вказівки Верховного головнокомандувача багато підрозділів вирушили до місць постійної дислокації, зокрема псковські, тульські і іванівські десантники.
Як зазначив співрозмовник РБК в Міноборони, зараз мова йде точно не про 18-20 тис. військовослужбовців (цифри, які називають українські прикордонники), а "в рази менше". За словами джерела РБК в Генштабі, кількість військовослужбовців, які продовжують навчання на полігонах у видаленні до 50 км від російсько-українського кордону, становить приблизно 4-5 тис. чоловік.
Після трагічних подій у Донецьку наказів про посилення угруповання, підготовці до маршу або якихось інших не надходило, підкреслив співрозмовник РБК в армійському керівництві.
Директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс заявив у середу, що Росія 26 травня відмовила Україні в проведенні спостережного польоту, тоді як у березні такий дозвіл українською стороною було отримано. Отримати роз'яснення в Міноборони і МЗС РФ не вдалося.
"Мета наказу Путіна була продемонструвати, що Росія не збирається ні на кого нападати, але коли ведуться бойові дії біля кордонів держави, було б просто алогічним відводити війська повністю, - прокоментував РБК експерт асоціації військових політологів Росії Олександр Перенджієв. - Тим більше, що західні держави, що межують з Україною, такі як Угорщина і Словаччина, війська до кордону навпаки підтягнули, хоча бойові дії ведуться на сході, а не на заході". Повністю відвести війська від кордону, за словами політолога, можна в єдиному випадку - при припиненні бойових дій на південному сході України. Перенджієв вважає, що військовим варто залишити розвідпідрозділи і легкі мобільні підрозділи, готові в будь-який момент відобразити акти агресії в прикордонних районах.