РФ і США обмінялися шпигунами
Росія і США врегулювали "шпигунський скандал". Інформацю, що пройшла раніше в ЗМІ про "обмін шпигунами" офіційно підтвердили Міністерство закордонних справ РФ і Державний департамент США. Згідно домовленості спецслужб двох країн, за 10 заарештованих в США по звинуваченню в розвіддіяльності на користь Росії Москва видасть 4 засуджених в РФ за шпигунство на користь країн Заходу, повідомляє РБК.
Однією з умов угоди було визнання обвинуваченими своєї провини. Дана процедура в Росії і США була виконана практично одночасно.
США будуть видані Олександр Запорожський, Геннадій Василенко, Сергій Скрипаль і Ігор Сутягін. Укази про їх помилування підписав Президент Росії Дмитро Медведєв. Всі четверо поводилися з проханнями про помилування на аресу Президента РФ, в яких визнали свою провину в скоєних злочинах. Повідомляється, що І.Сутягин знаходився в місцях позбавлення волі близько 11 років, А.Запорожський - близько 9 років, С.Скрипаль - 5,5 років.
Аналогічні події відбувалися і по той бік океану, де 8 липня в суді Нью-Йорка 10 обвинувачених в шпигунстві на користь Росії визнали свою провину. Всі вони засуджені до депортації із США. Міністерство юстиції Сполучених Штатів на своєму сайті опублікувало справжні імена заарештованих. Серед них вигаданими іменами в США користувалися: Володимир і Лідія Гурьєви (які в США носили імена Річарда і Синтії Мерфі), Михайло Куцик і Наталія Переверзева (Майкл Зоттолі і Патріша Міллс), Андрій Безруков і Олена Вавілова (Дональд Хитфілд і Трейси Фолі), Михайло Васенков (Хуан Лазаро). Віки Пелаєс, Ганна Чепмен і Михайло Семенко працювали в США під своїми іменами. Всі вони вже вилетіли з Нью-Йорка до Москви.
Повідомлення про те, що Москва і Вашингтон можуть обмінятися агентами, з'явилися в американських і російських ЗМІ у зв'язку з ім'ям російського ученого І.Сутягіна, засудженого в Росії за шпигунство на користь іноземної розвідки. Вчений, котрий відбував покарання у виправній колонії в Архангельській області, днями був переведений до Москви. Представники І.Сутягіна повідомляли, що операція по обміну повинна завершитися не пізніше за 8 липня - "дати, після якої американська сторона вже не зможе ні за яких умов видати заарештованих".
Нагадаємо, 28 червня 2010 р. Міністерство юстиції США повідомило про арешт групи агентів-"нелегалів", які, за даними ФБР, працювали на російську зовнішню розвідку з 1990-х років. Звинувачення у веденні нелегальної агентурної діяльності були пред'явлені 11 громадянам, 10 з них були арештовані 27 червня в різних містах США (один з фігурантів справи Крістофер Метсос знаходиться в розшуку). Крім того, дев'ять з них також звинувачуються в злочинній змові з метою "відмивання" грошей. Звинувачення в нелегальній агентурній діяльності на користь іноземного уряду передбачає максимальне покарання у вигляді 5 років в'язниці (офіційно про "шпигунство" мова не йшла). Проте за "відмивання" грошей підсудним загрожувало вже 20 років в'язниці. Таким чином, більшості затриманих загрожувало позбавлення волі на строк до 25 років.
Незважаючи на те, що влада РФ і США неодноразово заявляла, що "шпигунський скандал" не призведе до погіршення російсько-американських стосунків, американські експерти відразу ж поставили під сумнів політику зближення з Росією, висувалися побоювання, що інцидент загрожує підірвати курс на "перезавантаження", що декларується обома сторонами, або ж взагалі поверне за часів "холодної війни". Критики нинішньої політики Білого дому не залишили без уваги і той факт, що про арешт російських "шпигунів" стало відомо опісля декількох днів після візиту Президента РФ в Сполучені Штати, де під час офіційної частини обох лідерів заявляли про успішне налагодження двосторонніх стосунків і райдужної перспективи співпраці. Ще різкіше були коментарі пересічних громадян США. Обговорюючи новину про арешт 11 шпигунів в глобальній мережі, американці нерідко називали свого Президента 12-м "другом Москви".