Реверсні поставки газу в Україну у 2013 р. складуть 10% від загального імпорту. Про це сьогодні на брифінгу повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький, передає кореспондент РБК-Україна.
Реверсні поставки газу в Україну у 2013 р. складуть 10% від загального імпорту. Про це сьогодні на брифінгу повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький, передає кореспондент РБК-Україна.
"В цілому реверсні поставки у 2013 р. повинні скласти приблизно 10% від загального імпорту газу в Україну. Отже опрацювання реверса ведеться за чотирма напрямками", - розповів Ставицький.
При цьому реверсні поставки газу з Польщі в Україну складуть 1,8 млрд куб. м газу в рік. "ПАТ "Укртрансгаз" забезпечила технічну можливість прийому газу з боку Польщі з компанією "Газ-Систем" підписано низку доповнень до операторської угоди по транспортуванню. Ми почали з обсягу 2 млн куб. м на добу, а сьогодні ми вже досягли обсягу приблизно 5 млн куб. м на добу. Це приблизно буде складати 1, 8 млрд куб. м в рік", - зазначив Ставицький.
Що стосується Угорщини, то, за словами Ставицького, з цієї країни можна транспортувати 5 млрд куб. м газу в рік. "Технічна можливість спочатку становила приблизно 3 млн куб. м на добу. Після проведення необхідних технічних заходів ми вийшли сьогодні на більш ніж 5 млн куб. м на добу, а з 1 серпня цього року ми очікуємо приблизно 12-15 млн куб. м на добу, що складе близько 5 млрд куб. м", - додав Ставицький.
Крім того, за його словами, можна буде транспортувати з Румунії 5 млн куб. м газу на добу. Він додав, що підписаний меморандум про наміри можливого обсягу прийому з боку станції "Теково".
"Це приблизно буде складати також близько 5 млн куб. м газу на добу. Отже, підсумовуючи, можу сказати, що відкривши 3 та 4 маршрути - Словаччина і Румунія - ми можемо повністю диверсифікувати постачання газу в Україну", - зазначив Ставицький.
Після укладення угоди зі словацькою компанією Yustrim, зі Словаччини Україна зможе транспортувати близько 20 млрд куб. м газу в рік. "Цій країні приділяється особлива увага, оскільки з її території можливі найбільші обсяги поставки. Завершуються остаточні переговори по словацькому маршруту. Як тільки ми вирішимо це питання, буде зрозуміло, що ми стоїмо на шляху створення хаба на території України", - заявив Ставицький.
За словами міністра, "ПАТ "Укртрансгаз" запропонувала словацькій компанії Yustrim використовувати один з чотирьох існуючих газопроводів для транспортування газу в Україну.
За його словами, після підписання остаточних угод щодо реверсних поставок з чотирьох країн загальний обсяг складе близько 30 млрд куб. м.
"Якщо скласти усі реверсні маршрути, які ми опрацьовуємо, це буде більш ніж 30 млрд куб. м. газу на рік, що дасть можливість на 100% диверсифікувати постачання природного газу для нашої економіки", - заявив Ставицький.
Сьогодні Ставицький повідомив, що Україна купує газ у Європі за 340-370 дол. за тис. куб. м, а в Росії - по 400 дол.
Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ведуться переговори про закупівлі газу Азербайджані, Туркменістані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановані проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron.
Однак поки працює тільки схема реверсних закупівель газу в Європі.