Невпевнені спроби світових регуляторів впоратися з борговими проблемами в ЄС і США довели інвесторів до крайнього песимізму, свідчить щоквартальне опитування Bloomberg. Дві третини опитаних вважають рецесію в зоні євро неминучою. Ще третина респондентів вважають, що економічний спад у Старому Світі призведе в рецесію весь світ. Все це приведе до нового сплеску соціальних заворушень.
Економіку єврозони очікує рецесія протягом найближчих 12 місяців, вважають три чверті аналітиків і трейдерів, опитаних Bloomberg (усього в опитуванні взяли участь 1031 передплатник Bloomberg). "Якщо криза євро продовжить рости, як гнійна рана, кумулятивний ефект від зниження довіри до економіки і жорсткі заходи зі скорочення держвитрат приведуть до рецесії в периферійних країнах єврозони. Витікаючий з цього хаос і банківська криза, без сумніву, втягнутий в рецесію всю єврозону", - вважає один з учасників опитування Bloomberg, генеральний директор Al Masah Capital Акбер Накві.
Більше половини опитаних агентством учасників ринку (53%) впевнені, що економічний спад приведе до тяжких наслідків для банківського сектора, активно залученого в боргову кризу Старого Світу за допомогою володіння великою кількістю держоблігацій проблемних країн. Ще третина респондентів упевнені, що боргова криза в Європі відгукнеться нової рецесією по всьому світу.
Примітно, що переважна більшість респондентів абсолютно впевнені в неминучості дефолту в найбільш проблемній країні єврозони - Греції. В такому варіанті розвитку подій не сумніваються 93% опитаних. Трохи більш оптимістично респонденти налаштовані по відношенню до Ірландії і Португалії. В неминучість дефолту останньої вірять лише 56% експертів - це на 3 процентних пункти менше, ніж в рамках попереднього опитування від Bloomberg. Ірландія, як вважають 58% респондентів, взагалі зможе уникнути фінансової неспроможності. В надійності Іспанії впевнені 64% опитаних.
Скептичні настрої ринку відносно що вживаються владою спроб з порятунку економіки все частіше наштовхують респондентів на вкрай песимістичні прогнози. Приміром, 72% респондентів вважають, що протягом п'яти років єврозона втратить як мінімум одного свого члена. При цьому близько 40% опитаних вважають, що це відбудеться протягом найближчого року. Трохи більше половини експертів упевнені в тому, що валютний союз, який проіснував 12 років розпадеться або в тій чи іншій мірі зазнає змін.
"Ще рік тому ми говорили, що ймовірність збереження єврозони в колишньому вигляді становить менше 50%. Найбільш прийнятним кандидатом на виліт зараз є Греція. Далі існують кілька сценаріїв розвитку подій. Відразу після виходу Греції ще кілька країн можуть спробувати повернутися до національної валюти під тиском ринків. Все це держави, відомі нам як PIGS (Португалія, Італія, Греція, Іспанія). Інший варіант - їх результат почнеться через кілька років після виходу Греції, коли країни усвідомлюють всі переваги існування поза межами єврозони", - пояснив старший міжнародний економіст Capital Economics Джуліан Джессоп.
Експерт також не виключає того, що залишити єврозону може не найслабша, а, навпаки, найсильніше ланка: "Тут потрібно мислити креативно. Піти може і Німеччина, втомлена постійно виручати своїх колег по фінансовому союзу. Німецька економіка досить сильна, щоб обходитися без інших країн. В даному випадку виграють усі: що залишилися у валютному союзі держави отримають відмінне перевага - євро сильно знеціниться по відношенню до марки, створивши переваги для місцевих виробників".