Безболісного шляху виходу зони євро з боргової кризи не існує, а реструктуризація держборгу Греції, можливість якої зараз обговорюється, несе серйозні ризики, вважає головний економіст ЄЦБ Юрген Штарк, передає РБК daily.
«У гіршому випадку реструктуризація боргу однієї з країн зони євро може призвести до ситуації, в порівнянні з якою наслідки краху Lehman Brothers здадуться дрібницями», - зазначив він.
Ю.Штарк назвав ілюзією надії на те, що бюджетна криза може бути подолана простим скороченням боргу. На думку експерта, цей крок на необмежений термін відріже уряд Греції від ринків капіталу і поставить в залежність від сторонньої фінансової допомоги. Крім того, банківська система опиниться на межі неплатоспроможності, і для її стабілізації країні доведеться знову залазити у величезні борги.
«Єдиним виходом є послідовне втілення в життя програми реформ і повне повернення отриманих кредитів», - вважає експерт.
В свою чергу, колишній голова грецької делегації на переговорах про введення єдиної європейської валюти Янніс Стурнарас вважає, що у випадку реструктуризації, грецькі банки, які є держателями більшості держоблігацій, позбудуться капіталу, а фонди соціального страхування втратять 15 млрд євро. «Крім того, слід чекати так званого «ефекту доміно», так як інвестори моментально уявлять собі, що тепер може настати черга Ірландії та Португалії. На мій погляд, це означало б повний крах, кінець валюти євро», - заявив він.
Зазначимо, рік тому бюджетна криза в Греції виявився настільки важкою, що 23 квітня уряд звернувся за фінансовою допомогою до партнерів по Євросоюзу. У відповідь країни ЄС спільно з МВФ терміново сформували для Греції пакет заходів обсягом понад 110 млрд євро, який з тих пір і гарантує цій країні її фінансове виживання. Втім, наступного року кошти ці закінчаться. Греції тоді доведеться знову позичати гроші на ринку капіталу, що, на думку експертів, зважаючи на гігантські процентні ставки майже нездійсненне (прибутковість десятилітніх бондів країни досягла 15%, а дворічних перевищила 22%).