Рішення про врегулювання порядку доступу до української ГТС робить її менш керованою в ручному режимі, - учасники ринку
Рішення про надання доступу до української ГТС компаніям-видобувачам газу робить її менш керованою в ручному режимі. Таку думку виданню "Комерсант-Україна" висловило високопоставлене джерело в російському представництві німецької газової компанії Rurhgas.
Постанова Нацкомісії регулювання енергетики (НКРЕ) "Про врегулювання порядку доступу до газотранспортної системи" зобов'язує "Укртрансгаз" як оператора ГТС допускати до транзиту, в тому числі і до експорту та зберігання газу в ПСГ, будь-яку компанію, у якої є власний ресурс. Таким чином, на думку співрозмовника видання: "Це робить ГТС менш керованою в ручному режимі і не дає можливості використовувати її для того, щоб прибирати ринкових конкурентів з числа видобувачів".
Крім того, рішення Нацкомісії посилить інтерес видобувачів до роботи на українському ринку газу. Про це сказали в прес-служба "Лукойлу". "Фактично для видобувачів це гарантія безперешкодного транспортування газу на європейські ринки", - повідомили в прес-службі компанії. Однак у ТНК-ВР побоюються, що прийняте рішення буде мати декларативний характер. "Говорити про те, що затверджений порядок повноцінно працює, можна буде тільки після того, коли з'являться перші приклади рівного доступу до ГТС, - сказало джерело в ТНК-ВР. - Було б справедливо, якби піонерами в отриманні такого доступу стали компанії, які вже зараз ведуть видобуток природного газу в різних регіонах України".
А на думку директора Інституту енергетичних досліджень Дмитра Марунича, затвердження принципу рівного доступу до ГТС вкрай невигідне "Газпрому", який тепер не зможе навіть в разі створення консорціуму з управління українською системою її контролювати.
Що стосується Росії, то джерело в Rurhgas зазначило, що Єврокомісія домагається від Росії, правда, поки безуспішно, прийняття аналогічного закону, що дозволило б демонополізувати російський ринок газу.