Міжнародне агентство Fitch Ratings відзначає, що рекапіталізація банківського сектора України в найближчий час малоймовірна, незважаючи на додатковий тиск через зниження курсу національної валюти, рецесію і порушення економічної діяльності, з якими стикаються банки.
Міжнародне агентство Fitch Ratings відзначає, що рекапіталізація банківського сектора України в найближчий час малоймовірна, незважаючи на додатковий тиск через зниження курсу національної валюти, рецесію і порушення економічної діяльності, з якими стикаються банки. Про це повідомляє прес-служба Fitch.
"Ми вважаємо, що регулятор буде менш вимогливим і буде робити деякі послаблення щодо стрес-тестів по капіталу, необхідних згідно домовленості України з МВФ, з урахуванням кризової ситуації. Однак проблемні кредити ростуть", - відзначають аналітики Fitch.
Повідомляється, що Fitch рейтингує всі українські банки на рівні CCC, що відображає дуже високі ризики в плані короткострокової політичної невизначеності, слабких економічних перспектив і суверенної кредитоспроможності.
Як нагадують в агентстві, за даними Нацбанку України відношення проблемних кредитів до сумарних валових кредитів досягло 13,3% на кінець 1 кв. 2014 р., при незарезервованих проблемних кредитах на високому рівні 68 млрд грн (5,2 млрд дол.), або 38% капіталу сектора.
"Проблеми з якістю активів, ймовірно, погіршаться через високу частки реструктурованих кредитів, які в середньому становили 27% кредитів на кінець 2013 р. у 13 досліджених нами банків (на частку яких припадає приблизно половина активів сектора) і можуть бути істотно вище у більш слабких банків. Ми також вважаємо, що показник проблемних кредитів декілька вище, ніж вказує НБУ, оскільки відповідно до звітності рейтингованих банків кредити, прострочені на 90 і більше днів, у середньому знаходяться на рівні 17%", - наголошується в звіті.
При цьому аналітики відзначають, що через невизначеність щодо економічних перспектив України занадто рано оцінювати повне вплив на якість активів. Курс гривні продовжує знижуватись (щодо аналогічного періоду попереднього року це зниження на сьогодні становить 64%), що посилює тиск на здатність позичальників, які не мають хеджування, обслуговувати борг. Дефолти компаній і реструктуризація єврооблігацій у декількох банків вказують на складності, з якими стикаються компанії.
"Ми вважаємо, що сума в 15 млрд грн, виділені на рекапіталізацію банківського сектора, є дуже невеликий щодо потенційних потреб, особливо з урахуванням ймовірного погіршення якості активів. Показники капіталізації у секторі на рівні 15,8% на кінець липня продовжують відображати істотні регулятивні послаблення в плані визнання проблем з якістю активів та відповідне резервування. Ми очікуємо, що НБУ продовжить застосовувати даний підхід, навіть з урахуванням стрес-тестів по капіталу, і, таким чином, істотна рекапіталізація банківського сектора малоймовірна в короткостроковій перспективі. Попередні результати стрес-тестів по капіталу для 15 найбільших банків вказують, що немає потреби в рекапіталізації банківської системи найближчим часом, згідно з недавнім заявам глави НБУ", - йдеться у звіті.
У той же час у Fitch відзначають, що банки, що знаходяться в іноземній власності (близько третини сектору), як і раніше, можуть при необхідності отримати капітал від материнських структур, але власники, швидше за все, будуть не готові робити інвестиції в даний час. Парламент України у вівторок ухвалила закон, який дозволить країні ввести санкції щодо російських фізичних осіб і компаній, хоча на сьогоднішній день видається, що українські банки з російськими власниками навряд чи будуть об'єктами таких санкцій. Українські банки, які не є системно-значущими і будуть відчувати труднощі, ймовірно, будуть ліквідовані, як ті банки, які були закриті і ліквідовані в 2 кв. 2014 р. Системно-значущі державні банки мають хорошу капіталізацію, ніж більшість порівнянних банків, що скорочує потенційну брак капіталу і вартість будь-якої підтримки з боку влади.
"Ліквідність в цілому представляється керованою, незважаючи на помітний 16-відсотковий відтік депозитів у 1 півріччі 2014 р. (з коригуванням на вплив обмінного курсу). Ситуації допомагають обмеження на вилучення коштів з боку НБУ і більш жорсткі ліміти у окремих банків, підтримка ліквідності від НБУ та скорочення нового кредитування", - додають в Fitch.