ua en ru

Реформа прокуратури завершить перехід правової системи України до європейських стандартів, - ПР

Реформа прокуратури дозволить гарантовано перебудувати роботу відповідного відомства на європейські стандарти, що відповідає інтересам суспільства, влади і опозиції. Про це заявив народний депутат, член парламентської фракції Партії регіонів Віталій Журавський, передає прес-служба ПР.

"При вступі України до Ради Європи наша держава взяла на себе зобов'язання виконати рекомендації ПАРЄ і Венеціанської комісії щодо приведення прокуратури до європейських стандартів. Справа в тому, що в демократичних країнах прокуратура не виконує функції, притаманні державним органам з питань контролю і поліцейським систем, тому в проекті Закону "Про прокуратуру" у редакції Президента України вона позбавляється цих функцій", - зазначив Журавський.

За його словами, українська прокуратура стане в основному органом державного обвинувачення, що, безумовно, буде відповідати європейським стандартам.

"Законопроектом передбачається ліквідація так званого "загального нагляду". Таким чином, прокуратура буде позбавлена повноважень здійснювати перевірку дотримання чинного законодавства, починаючи від будь-якого маленького приватного підприємства і до Кабінету міністрів. Не зможе самостійно виявляти порушення законів, проводити по ним досудове слідство, спостерігати за цим "слідством" та підтримувати по ньому державне обвинувачення в суді. Тобто, за умови прийняття поданого Президентом законопроекту прокуратура не буде виконувати не властиві їй функції. Це ж стосується і функції прокуратури щодо досудового слідства", - зазначив нардеп.

Журавський також звернув увагу на те, що повноваження органів прокуратури поза кримінальної сфери залишаться тільки в рамках конституційної функції "представництво в суді".

"Зміни у поданому законопроекті передбачають розвиток системи правової допомоги, покладання наглядових повноважень на контролюючі органи та органи виконавчої влади. До того ж у проекті закону відсутні норми, які б порушували рівність сторін обвинувачення і захисту в кримінальному процесі. Більш того, проектом закону не передбачено існування слідчих підрозділів та спеціальних прокуратур (природоохоронних, військових, транспортних і ін). І це теж позитив. Справа в тому, що сьогодні в прокуратурі працює більше 14 тис. чоловік. У разі прийняття згаданого законопроекту це, звичайно ж, скоротиться. Відповідно, зменшиться і навантаження на державний бюджет. А ті, хто залишиться в прокуратурі, пройдуть конкурсний відбір, будуть мати кращу соціальну захищеність", - пояснив політик.

Журавський також зазначив, що законодавча ініціатива Президента посилює статус прокурора, позбавляє його залежності від всіх гілок влади і будь-якого політичного впливу. Прокурор стає залежним виключно від закону.

"Згаданий законопроект спрямований у Венеціанську комісію. Ми чекаємо офіційного висновку, але попередня оцінка від членів цієї поважної інституції вже є. Кілька тижнів тому в Комітеті Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності ми приймали делегацію цієї комісії. Її секретар Томас Маркерт зазначив: "Проект Закону України "Про прокуратуру" у редакції Президента є хорошою основою для її реформування". А ті зауваження, які були висловлені, нам до снаги усунути", - наголосив парламентарій.

Він також нагадав про те, що нещодавно в парламенті відбувся "круглий стіл" за участю науковців, представників громадськості та народних депутатів, де обговорювалося президентський законопроект про прокуратуру.

"Їхня думка збігається з попередньою оцінкою Венеціанської комісії. Було відзначено, що цей проект є найбільш прогресивним. Звичайно, така кардинальна реформа в системі прокуратури викликає неоднозначну реакцію. Є побоювання, що в результаті прийняття цього документа пересічного українця позбавлять прокурорської захисту. Це не так, адже за прокуратурою зберігається конституційна функція захисту громадянина та інтересів держави в суді", - резюмував політик.