Реалізація закону про ринок електроенергії має надзвичайне значення, - Копач
Копач зазначив, що лібералізація ринку в першу чергу приносить користь споживачам електроенергії
Реалізація закону про ринок електроенергії має надзвичайне значення. Про це заявив директор секретаріату Європейського енергетичного співтовариства Янез Копач, коментуючи рішення НКРЕКП скасувати формулу "Роттердам+" і ще ряд нормативних актів у зв'язку з впровадженням вільного ринку електроенергії, повідомляє "Обозреватель".
"Реалізація закону про ринок електроенергії має надзвичайно важливе значення. Це не тільки зупинить порушення Договору про енергетичне співтовариство - лібералізація ринку повинна бути реалізована до 1 січня 2015 року, а також принесе кілька переваг для споживачів. Споживачі зможуть вибрати постачальника за своїм вибором. Поява конкуренції надасть найбільш ефективні рішення споживачам і генерації. Балансуюча відповідальність припинить соціалізацію величезного субсидування безвідповідальних споживачів", - заявив Копач.
На його думку, хоч введення конкурентного ринку безпосередньо не пов'язане з приватизацією енергокомпаній, дані рішення посилять інтерес міжнародних інвесторів.
"Лібералізація ринку в першу чергу приносить користь споживачам електроенергії. Міцна і міжнародно порівнянна правова основа забезпечує стабільність і передбачуваність у всьому секторі. Тому потенційні подальші приватизації будуть більш прозорі і досягнуть більш високих цін. Але важливо підкреслити, що лібералізація ринку не обумовлена або прямо не пов'язана з якою-небудь приватизацією", - вважає він.
Як наголошується, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг ухвалила рішення про скасування постанови №289 від 03.03.2017 року "Про затвердження порядку формування прогнозної оптової ціни електричної енергії", більш відомої під назвою "Роттердам+". Рішення вступить в силу з початком дії нового ринку електроенергії.
Крім того, повідомляється, що втратили чинність ще ряд нормативних документів, які раніше регламентували роботу української енергетики - всього 24 постанови. Наголошується, що дане рішення НКРЕКП пояснює необхідністю упорядкування нормативної бази діяльності на ринку електричної енергії України для забезпечення своєчасної імплементації норм закону України "Про ринок електричної енергії". Документ впроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС.
Також наголошується, що за оцінками експертів Інституту енергетичних стратегій, незважаючи на численні переваги конкурентного ринку, після скасування "Роттердам+" тарифи на електроенергію для споживачів зростуть. Для промислових споживачів зростання, залежно від класу напруги, складе 28-36% при існуючих витратах на виробництво.