ua en ru

Реабілітація ГЕС ризикує затягнутися на роки, - Рахункова палата

Реабілітація українських гідроелектростанцій мала підвищити їхню ефективність і безпеку, створити умови для стабільного і надійного енергозабезпечення країни, проте надана Україні позика МБРР в сумі 166 млн дол. (понад 1,3 млрд грн.) освоєна менш ніж на третину. Про це йдеться в заяві Рахункової палати України.

«Незважаючи на створення вигідних фінансових умов, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України як відповідальний виконавець "Проекту реабілітації гідро-електростанцій" не забезпечило повного і своєчасного використання отриманої державою позики МБРР. Однією з головних причин незадовільної реалізації проекту аудитори назвали невиконання Урядом, Міненерговугіллям, Мінфіном як представником позичальника та ВАТ "Укргідроенерго" нормативно-правових актів у сфері співробітництва міжнародними фінансовими організаціями.

Під час виконання проекту постійно виникали проблеми, які своєчасно не вирішувалися, внаслідок чого завершення робіт наприкінці 2011 року перенесено на 2014-й.

Міненерговугіллям не забезпечено якісного супроводження проекту: не розроблена державна програма реформування та розвитку галузі енергетики, як того вимагає міжнародна угода про позику. У результаті не впроваджено нової моделі ринку електричної енергії в Україні, на підготовку документів якої використано кошти позики в сумі 3 млн дол.

Аудиторами встановлено, що необхідність залучення до робіт на ГЕС непередбаченого міжнародною угодою учасника - Гідрометцентру (МНС) - стала причиною перенесення термінів закупівлі гідрометеорологічного обладнання та, як наслідок, невиконання заходів з безпеки гребель на Дніпрі та Дністрі.

Довготривале погодження (півтора року) відповідними міністерствами і відомствами титулу реконструкції електростанцій і незатвердження у зв'язку з цим НКРЕ тарифу на електроенергію для ВАТ "Укргідроенерго" призвели до виникнення дефіциту фінансових ресурсів. Через це не проведено монтаж обладнання вартістю 14 млн. дол. (111,7 млн грн), яке знаходиться на складах ВАТ "Укргідроенерго" і підвідомчих йому гідроелектростанціях, у т.ч. просто неба», - вважають експерти колегії Рахункової палати.

Вони також відзначили, що неналежні управління і контроль з боку профільного міністерства та Уряду призвели до невиконання заходів з реабілітації ГЕС. «Водночас економічна й екологічна значущість проекту вимагає оперативного завершення робіт. Проте запозичені державою кошти освоюються вкрай повільно та не завжди ефективно», - підсумували в Рахунковій палаті.