Розрив між цінами за довгостроковими контрактами "Газпрому" і спотовими цінами в Європі становить 130 дол./тис. куб. м
Ціни за довгостроковими контрактами "Газпрому" все більше віддаляються від спотових цін на газ на європейських майданчиках. Зараз розрив між ними становить більше 130 дол. за 1 тис. куб. м, і ця тенденція, судячи з усього, продовжиться. Якщо російський газовий монополіст кардинально не змінить збутову політику по відношенню до споживачів з далекого зарубіжжя, він ризикує з часом втратити провідне місце по постачаннях природного газу до Європи.
Минулої п'ятниці спотова ціна на газ на найбільш ліквідному європейському майданчику - британській National Balancing Point (NBP) - опустилася до 297 дол. за 1 тис. куб. м. У континентальній Європі на французькій PEG Nord ціна на газ становила 295 дол. за 1 тис. куб. м, на голландській TTF - 282 дол.
У той же час, поки спотові ціни на газ в Європі знижувалися і практично досягли серпневих рівнів, ціни "Газпрому", навпаки, продовжували рости. У листопаді ціна газу монополії на кордоні з Німеччиною склала 433 дол. за 1 тис. куб. м. Таким чином, розрив між контрактними цінами "Газпрому" і цінами на спотовому ринку досяг 130 дол. за 1 тис. куб. м (у серпні він становив лише 80 дол., в травні - 30 дол.).
Нинішня тенденція може обернутися тим, що "Газпрому", можливо, доведеться більшою мірою враховувати спотову складову в контрактах під тиском своїх європейських споживачів. Поки монополія виступає категорично проти зміни ціноутворення. "Будь-яка форма відриву від цін на нафту неприйнятна для виробників", - заявляв не так давно начальник управління структурування контрактів та ціноутворення "Газпром експорту" Сергій Комлєв, додаючи, що спотові ціни повинні грати балансуючу роль.
Проте за останній час "Газпрому" довелося піти на поступки деяким європейським покупцям, які наполягали на перегляді ціни у зв'язку з надлишком пропозиції і зниженням спотових котирувань. За даними листопадового проспекту емісії "Газпрому", цього року концерн переглянув ціни для Premium Gas і в даний час продовжує переговори про зміну ціноутворення ще з десятком компаній, включаючи RWE, E. ON Ruhrgas, Eni і GDF Suez. Крім того, як зазначалося раніше, позови до російському монополісту з вимогою перегляду формули ціни на газ подали німецькі RWE, E. ON і польська PGNiG. Зараз у окремих контрактах "Газпром" вже збільшив частку спотової складової до 15% і вище, зазначає виконавчий директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. Торік частка експортних поставок компанії в Європу, прив'язаних до споту, склала 7%.
На думку аналітика "Уралсиб Кепітал" Олексія Кокіна, існуючий зараз геп між спотовими та контрактними цінами збережеться і в наступному році. На 2012 рік "Газпром" закладає середню ціну експорту газу 442 дол. за 1 тис. куб. м, у той час як форвардна ціна на перший-третій квартали на TTF становить 320-330 дол. за 1 тис. куб. м, пояснює аналітик. "Це може поставити під загрозу поставки "Газпрому" до Європи, і так чи інакше роль спота в контрактах монополії буде збільшуватися", - вважає Кокін.
У середньостроковій перспективі експорт "Газпрому" перебуватиме на мінімальному рівні (158 млрд куб. м на рік), передбаченому діючими контрактами, додає Михайло Корчемкін. "Обсяги експорту будуть знижуватися у міру закінчення терміну дії контрактів, тому що європейські партнери "Газпрому" навряд чи погодяться на продовження закупівель дорогого російського газу", - підсумував експерт.