21 квітня ц.р. відбудеться перше засідання Донецького апеляційного господарського суду по справі 10/26-пд, згідно з якою Господарський суд Донецької області визнав недійсним іпотечний договір між «Родовід Банком» і ТОВ «Сан Ремо», під який «Родовід» у 2008 р. отримав кредит в «Укрсиббанку» на суму 20 млн дол.
Визнання Господарським судом Донецької області недійсності іпотечного договору створює дуже небезпечний прецедент і може негативно відбитися на всій банківській системі України. Таку думку висловив адвокат Юрій Остапенко, коментуючи можливість скасування Донецьким апеляційним господарським судом вищевказаного рішення Господарського суду Донецької області.
«Інші позичальники, які позичили гроші під заставу самого очевидного і складно приховуваного активу - нерухомості - зрозуміють, що кредиторів можна обдурити. Посилаючись на неправосудне рішення Феміди по «Родовіду», яке діє зараз, вони почнуть виводити застави з кредитних договорів, залишаючи кредиторів у розбитого корита. В результаті цього, тільки починаюче відроджуватися іпотечне кредитування знову згорнеться. Банки почнуть зазнавати збитків, а фінансова система увійде в стан колапсу, яке може поширитися на всю нашу не саму здорову економіку», - підкреслив юрист.
При цьому, він сподівається, що апеляційна інстанція відновить дійсність іпотечного договору, оскільки в іншому випадку боржником «Укрсиббанку» автоматично стане держава, яка рекапіталізувала «Родовід Банк». «Суд в такій ситуації повинен стати на бік захисту інтересів держави. Крім того, завданням суду є недопущення порочної тенденції, здатної перетворитися в ефект іпотечного доміно для всієї країни», - зазначив Ю.Остапенко.
Нагадаємо, в 2008 р. «Родовід Банк» під заставу торгово-офісного центру в Києві площею 10 тис. кв м взяв у «Укрсиббанку» кредит на суму 20 млн дол. Поручителем по кредиту виступило ТОВ «Сан Ремо». У 2009 р. «Сан Ремо» розпочало процедуру банкрутства, після чого екс-власники «Родовід Банку» Сергій Бубка, Сергій Дядечко та Денис Горбуненко, а також пов'язані з ними компанії ведуть судові суперечки щодо можливості неповернення кредиту і неможливості звернення стягнення на заставлені активи. 22 лютого 2011 р. Госпсуд Донецької області ухвалив рішення про недійсність договору іпотеки від 23 липня 2008 р., під який «Укрсиббанк» видав «Родоводу» кредит.
ЗМІ раніше повідомляли, що екс-власники «Родоводу» можуть таким чином намагатися вивести застави з-під виданих кредитів. На думку учасників процесу, перенесення засідання апеляційного суду пов'язаний із сумнівною правосудності раніше винесених рішень, а також серйозним громадським резонансом навколо справи.
Зазначимо, в разі визнання договору іпотеки з компанією «Сан Ремо» недійсним, фінансові зобов'язання ляжуть на «Родовід Банк», який знаходиться в держвласності, і борг доведеться погашати з держбюджету. Також, на думку експертів, визнання в рамках даної справи недійсним договору іпотеки створює небезпечний прецедент і прямо порушує права кредиторів.