Її розмір визначатиметься у залежності від тривалості перебування у неволі
У Верховній раді України зареєстровано законопроект №8337 "Про внесення змін до закону "Про боротьбу з тероризмом" (щодо основ соціального захисту заручників)". Проект було внесено в Раду 4 травня 2018 року.
Автори законодавчої ініціативи – ряд нардепів від фракції "Блок Петра Порошенка" та один депутат від фракції "Батьківщина".
Планується передбачити, що заручник має право на: одержання від держави безоплатної правової допомоги при підготовці процесуальних документів щодо притягнення винної особи (осіб) до відповідальності; відшкодування вартості послуг з надання професійної правової допомоги для захисту і забезпечення прав та законних інтересів. Після звільнення заручника слідчий, прокурор або суд зобов'язані роз'яснити цій особі порядок поновлення її порушених прав чи свобод та відшкодування завданої їй шкоди.
Пропонується гарантувати право звільненого заручника на першочергове безоплатне медичне обслуговування в закладах охорони здоров’я державної та комунальної власності. Так, медична допомога таким особам надається закладами охорони здоров’я всіх форм власності невідкладно. Проект визначає, що держава має гарантувати цим особам повну, невідкладну та безперервну медичну реабілітацію, що включає у себе можливість невідкладно після звільнення отримати необхідну медичну та психологічну допомогу.
Законопроект вводить правило, за яким особам, які мають статус заручників, протягом періоду незаконного позбавлення волі штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також відсотки за користування кредитом не нараховуються. Також установлюється заборона протягом часу незаконного позбавлення волі звертати стягнення на майно та кошти, які перебувають у приватній або спільній сумісній власності осіб, які мають статус заручника, та їх подружжя.
Також планується унормувати право кожного звільненого заручника на одноразову державну грошову допомогу. Її розмір визначатиметься у залежності від тривалості перебування у неволі, в порядку, встановленому Кабінетом міністрів.
Пропонується поширити норми документу на всіх фізичних осіб (незалежно від наявності в них громадянства України), які, перебуваючи на законних підставах на території України, були захоплені в заручники.
Закон пропонується не поширювати на осіб, дії яких були направлені, сприяли та/або сприяють окупації частини території України, забезпеченню та підтримці діяльності незаконних органів (посадових осіб), створених на тимчасово окупованій території, незаконних збройних формувань та/чи будь-яких інших органів та формувань на такій території, порушенню правового режиму тимчасово окупованої території України, порушенню прав та свобод людини та громадянина, норм міжнародного гуманітарного права.
Передбачені цим законом права та пільги будуть поширюватися на тих громадян України, інших осіб, які на законних підставах перебували на території України, що були визнані рішенням Європейського суду з прав людини такими, які були незаконно позбавлені волі внаслідок незаконного арешту та/або відбування покарання за незаконним вироком суду на території будь-якої із держав, на які поширюється юрисдикція ЄСПЛ.
Підкреслюється, що у такий спосіб документ урегулює питання правопоновлення для так званих "політв’язнів Кремля".
Нагадаємо, під час засідання тристоронньої контактної групи (ТКГ) у Мінську у квітні українська сторона наголосила, що на сьогодні приховані дані про десятки заручників в ОРДЛО.