Законодавство СРСР не є достатньо систематизованим
Верховній Раді України пропонують скасувати дію законодавства СРСР на території України. Відповідний законопроект №4650 "Про внесення змін до Закону України "Про правонаступництво України" щодо скасування дії актів СРСР на території України" був зареєстрований в ВР 11 травня 2016 року.
Слід зазначити, що автори обґрунтовують необхідність скасування тим, що законодавство СРСР не є достатньо систематизованим.
"Відсутня єдина база законодавства СРСР, яка б забезпечувала вільний доступ до такого законодавства та ознайомлення з ним. Тобто, суспільні відносини регулюються нормами, доступ до яких є обмеженим або ж взагалі неможливим. Зазначена ситуація є грубим порушенням статті 57 Конституції України, відповідно до якої кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними", - зазначають автори.
При цьому запроваджується можливість тимчасової дії (до прийняття законів України, що регулюють відповідні відносини) законів, прийнятих у час існування УРСР, зокрема: "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про освіту", "Про захист прав споживачів", "Про свободу совісті та релігійні організації", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Також запроваджується можливість тимчасової дії "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві", Житлового кодексу Української РСР, Кодексу про адміністративні правопорушення та Кодексу законів про працю України.
Нагадаємо, ВРУ не підтримала законопроект №2043а "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення державного контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації, захист персональних даних і звернення громадян".