ua en ru

Рада може спростити ввезення в Україну продукції з ГМО для науково-дослідних цілей

Головне науково-експертне управління Верховної Ради України рекомендує ухвалити урядовий законопроект № 4558а "Про внесення змін до деяких законів України, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру"

Головне науково-експертне управління Верховної Ради України рекомендує ухвалити урядовий законопроект № 4558а "Про внесення змін до деяких законів України, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру", який передбачає скасування дозволів на ввезення в Україну продукції, що містить ГМО для науково-дослідних цілей. Про це йдеться у висновку головного експертного управління до урядового даного законопроекту, який оприлюднено на офіційному сайті парламенту.

Як зазначається, законопроект пропонує внести зміни до законів України "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів" та "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", згідно з якими має зменшитися кількість документів дозвільного характеру у відповідних сферах з метою покращення умов ведення бізнесу в Україні.

Зокрема проект закону передбачає скасування дозволу на проведення робіт з експериментальними тваринами. Натомість, відповідальність за організацію роботи з такими тваринами та її наслідки покладається на адміністрацію юридичних осіб, де вона здійснюється, та встановлюються вимоги до таких осіб.

Також законопроект пропонує скасування дозволу на ввезення продукції, отриманої з використанням генетично модифікованих організмів для науково-дослідних цілей. Ввезення таких ГМО має супроводжуватись повідомленням, форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки.
Як зазначається головне експертне управління ВР, проаналізувавши проект, погоджується з тим, що реалізація цієї законодавчої ініціативи дозволить зменшити кількість адміністративних процедур та регуляторний тиск на суб'єктів господарювання.

"Водночас звертаємо увагу на те, що у проекті передбачено, що відповідальність за організацію роботи з експериментальними тваринами та її наслідки покладається на адміністрацію наукової установи, підприємства, організації, вищого навчального закладу, у якому проводяться роботи з експериментальними тваринами з дослідною (науково-дослідною) метою" Проте, як свідчить аналіз, твердження щодо відповідальності у даному випадку є декларативним, оскільки у чинному законодавстві не передбачено норм, за якими можна було б притягнути адміністрацію вказаних установ до юридичної відповідальності за порушення при організації роботи з експериментальними тваринами та за її негативні наслідки", - йдеться у висновку.

У зв'язку з цим головне експертне управління пропонує у Кодексі України про адміністративні правопорушення передбачити окремі склади правопорушень, наприклад, за порушення правил поводження з тваринами.

"За результатами розгляду у першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу з урахуванням висловленого зауваження", - йдеться у висновку.

Нагадаємо, 22 липня 2014 р. Верховна Рада 230 голосами нардепів підтримала законопроект № 4179а "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо харчових продуктів" про вдосконалення безпеки та якості харчових продуктів.