ua en ru

Рада встановила механізм відчуження майна в умовах надзвичайного стану з пропозиціями Президента

Верховна Рада Україна (ВР) прийняла з пропозиціями Президента закон № 7378 про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану. "За" проголосували 259 народних депутатів з мінімально необхідних 226.

Закон визначає примусове відчуження майна як позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно знаходиться у приватній чи комунальній власності, і яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Примусове відчуження або вилучення майна, необхідного для запобігання або ліквідації ситуацій, що стали причиною введення правового режиму надзвичайного стану, здійснюється за рішенням органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, військового командування, органу місцевого самоврядування, на яких згідно з указом Президента України про введення правового режиму надзвичайного стану покладено здійснення заходів надзвичайного стану.

Правовою основою примусового відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану є Конституція України, цей закон, інші закони України та указ Президента України про введення надзвичайного або воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.

Про примусове відчуження або вилучення майна складається акт.

За примусове відчужене майно в натомість, згідно підтриманим поправкам Президента, буде надаватися, якщо це можливо, майно, аналогічне примусове відчуження.

Крім того, передбачається можливість судового оскарження призначеної суми компенсації.

Також пропонується уточнити, що при неможливості прийняття рішення про насильницьке відчуження майна місцевою радою відповідне рішення може прийматися не тільки міським (сільським) головою та секретарем місцевої ради, але і їх заступниками.
Компенсація за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного стану з наступним повним відшкодуванням його вартості здійснюється протягом п'яти наступних бюджетних періодів, правового режиму надзвичайного стану - протягом одного наступного бюджетного періоду після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за рахунок коштів державного бюджету.

У разі повернення майна у особи поновлюється право власності на нього. Одночасно особа зобов'язується повернути компенсацію, яка була отримана ним у зв'язку з відчуженням майна, за вирахуванням розумної плати за використання майна та в разі необхідності витрат на його відновлення.