Рада дозволила Кабміну випускати п'ятирічні векселі з прибутковістю до 5%
Верховна Рада України (ВР) прийняла в першому читанні за основу і в цілому законопроект № 2290а, ініційований народним депутатом від Партії регіонів Валерієм Омельченко, яким пропонується реструктурувати в бюджеті 2013 р. фактично заборгованість за допомогою казначейських векселів прибутковістю до 5%. За проекту закону "Про внесення змін до закону України" Про Державний бюджет України на 2013 рік "(щодо реструктуризації бюджетної заборгованості)" проголосували 244 народних депутатів з мінімально необхідних 226.
Зазначимо, в тому числі законопроект підтримав народний депутат від "Батьківщини" Василь Кравчук.
Згідно законом, пропонується надати право Кабінету міністрів реструктуризувати фактичну бюджетну заборгованість з визначеним ним видатками державного бюджету, яка виникла станом на 1 січня 2013 р. в установлених ним обсягах, шляхом видачі фінансових казначейських векселів терміном обігу до 5 років, з прибутковістю 5% .
Право видачі таких векселів надається органам, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі отриманих висновків відповідних органів державної податкової служби із зазначенням сум податку на додану вартість, що підлягають відшкодуванню з бюджету, за заявою платників податків видавати їм зазначені у висновках суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість шляхом видачі фінансових казначейських векселів у відповідності з порядком, визначеним Кабінетом міністрів України.
Нагадаємо, 18 квітня ВР прийняла в першому читанні за основу законопроект №2845, згідно з яким борги з ПДВ пропонується сплачувати казначейськими векселями.
Законопроектом передбачається, що порядок видачі, обігу, погашення та стягнення за фінансовими банківськими векселями затверджується Національним банком України, а порядок видачі, обігу і погашення фінансових казначейських векселів, що випускаються центральним органом виконавчої влади, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, затверджується Кабінетом міністрів України відповідно до закону про Державний бюджет на відповідний рік.
Уточнюється, що казначейський фінансовий вексель видається у документарній формі або у формі електронного документа, а також визначається порядок підписання векселя, складеного у формі електронного документа. При цьому пропонується визначити, що видача фінансових казначейських векселів України є частиною бюджетного процесу і не підлягає регулюванню Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
На думку експертів, введення фінансових казначейських векселів допоможе частково зняти навантаження з бюджету, а також спростити повернення ПДВ. "Фінансовий вексель може бути борговим інструментом, свого роду допомога грошей. Цей інструмент допоможе зняти частину навантаження з бюджету з повернення ПДВ. Зараз держава має продемонструвати готовність реально погашати векселі, тоді вони будуть цікаві і для фінансового сектора", - зазначив виконавчий директор центру соціально-економічних досліджень CASE-Україна Дмитро Боярчук.
У той же час, коментуючи політизацію цього питання, експерт підкреслив, що бізнесу в будь-якому випадку цікавіше отримувати з бюджету живі гроші, а не боргові зобов'язання уряду.
З 1 січня 2013 року набули чинності положення закону "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо удосконалення адміністрування податків і зборів", які передбачають введення фінансового векселя для оформлення бюджетної заборгованості.