Народні депутати підтримали в другому читанні і в цілому законопроект № 4581 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запобігання та протидії дискримінації)".
Народні депутати підтримали в другому читанні і в цілому законопроект № 4581 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запобігання та протидії дискримінації)". За відповідне рішення проголосували 236 нардепів.
Закон був ухвалений з другої спроби. Під час першого голосування за даний законопроект проголосували всього 220 нардепів.
Згідно з пояснювальною запискою, даний законопроект розроблено з метою виконання плану дій щодо лібералізації Європейським союзом візового режиму для України. Проте проект закону не належить до пріоритетних сфер адаптації законодавства України до acquis communautaire ("доробок спільноти" - правова система Європейського союзу, яка включає акти законодавства ЄС, прийняті в рамках Європейського співтовариства), визначених загальнодержавною програмою адаптації законодавства України до законодавства Європейського союзу.
Так, законопроект дає визначення поняттям "дискримінація", "непряма дискримінація", "оголошений намір про дискримінацію", "пособництво у дискримінації".
Також пропонується внести доповнення до статті 6 закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні", згідно з якими забороняються дискримінація (пряма чи непряма дискримінація, оголошений намір про дискримінацію, підбурювання до дискримінації, пособництво у дискримінації , утиск) боку державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, юридичних осіб публічного та приватного права, а також фізичних осіб.
"Особа, яка вважає, що стосовно неї виникла дискримінація, має право звернутися із скаргою до державних органів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та/або до суду в порядку, визначеному законом", - йдеться у законопроекті.
Також законопроект пропонує внести доповнення до статті 60 Цивільного процесуального кодексу України, згідно з яким у разі наведення позивачем фактів, які підтверджують, що мала місце дискримінація, обов'язок доказування необґрунтованості позовних вимог у цій частині покладається на відповідача.
Також законопроект пропонує віднести до повноважень омбудсмена ВР з прав людини запобігання та протидії дискримінації у приватній сфері, звернення до суду із заявами про дискримінацію з метою захисту суспільних інтересів.
"Порядок відшкодування матеріальної шкоди та моральної шкоди визначається Цивільним кодексом України та іншими законами. Особи, винні в порушенні вимог законодавства про запобігання та протидію дискримінації, несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність", - йдеться у законопроекті.