Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в другому читанні і як закон президентський проект Кримінального процесуального кодексу України. "За" проголосували 271 народний депутат з мінімально необхідних 226.
Також депутати доручили техніко-юридичному управлінню ВР розділити проект Кримінального процесуального кодексу на дві частини - безпосередньо КПК і закон про внесення змін до законодавчих актів України у зв'язку з прийняття КПК. "За" проголосував 271 депутат.
Відзначимо, народні депутати протягом трьох днів розглядали поправки до КПК. Всього було розглянуто 3 тис. 755 поправок внесених до другого читання проекту КПК і проголосовано 614 статей, в які пропонувалося внести зміни.
Депутати парламентської більшості неодноразово відзначали, що новий Кримінальний процесуальний кодекс повністю змінює філософію ведення кримінального процесу в Україні.
Так, згідно з документом, відразу після подачі в міліцію заяви, заявник автоматично стає потерпілим, минаючи всі стадії слідства та збору доказів, які є на сьогоднішній день.
Також змінюється модель ведення судового розгляду. З набранням чинності нового КПК, у судовому процесі будуть брати участь двоє суддів і троє присяжних. Переймаючи практику судочинства країн Європи та США, законодавці передбачили застосування "суду присяжних" при розгляді справ, пов'язаних з вчиненням злочинів, покаранням за вчинення яких є довічне ув'язнення. Також виписана процедура застосування застави. Правда, варто відзначити, що в ході розгляду поправок, внесених до другого читання, депутати відмовилися вводити норму, згідно з якою в якості застави можуть бути внесені не тільки грошові кошти, а й інші цінності.
Також новим КПК вводиться домашній арешт.Передбачається, що домашній арешт може бути застосований до особи, обвинуваченому в злочині, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.
Новий варіант КПК покликаний зменшити бюрократизацію кримінального процесу, тому зобов'язує обладнати зали суду в режимі відеоконференцій і встановлює чіткий перелік оперативно-розшукових дій та порядок їх здійснення.
Крім того, КПК передбачає, що захисником може бути тільки адвокат, що складається в Єдиному реєстрі адвокатів.
Нагадаємо близько 23:00 у четвер, 12 квітня, народні депутати від фракції БЮТБ покинули сесійний зал парламенту, відмовившись брати участь у розгляді КПК.