Рада направила до КС проект змін до Конституції в частині правосуддя
Таке рішення підтримали 291 парламентар
Нардепи Верховної Ради України підтримали направлення до Конституційного суду України проекту судової реформи. Відповідний законопроект №3524 "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" підтримав 291 парламентарій.
Таким чином, депутати ВР також включили до порядку денного третьої сесії парламенту восьмого скликання питання про законопроект про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) (реєстр. № 3524), поданий президентом України як невідкладний.
Законопроект спрямований на реалізацію повномасштабної судової реформи і оновлення суддівського корпусу згідно з європейськими стандартами, відновлення довіри громадян до судової гілки влади, а також забезпечення належного функціонування прокуратури, адвокатури, системи виконання судових рішень.
Законопроект забезпечує незалежність судової влади
Законопроект спрямований на деполітизацію і забезпечення незалежності судової влади, підвищення вимог і професійних стандартів для суддівського корпусу, обмеження імунітету суддів до функціонального, оптимізацію системи судоустрою, забезпечення безперервної і ефективної роботи органів судової влади на перехідний період тощо.
Зокрема пропонується позбавити президента, Раду і З'їзд суддів права звільняти суддів Конституційного суду. Законопроектом пропонується встановити, що суддя КС може бути звільнений тільки за рішенням КС не менш ніж двома третинами від його конституційного складу.
Пропонується передбачити, що суддя КС не може бути притягнутий до відповідальності за голосування у зв'язку з прийняттям судом рішень і надання їм висновків, за винятком вчинення злочину або дисциплінарного проступку.
Варто підкреслити, що без згоди Конституційного Суду суддя КС не може бути затриманий чи заарештований, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Парламент позбавлений права давати згоду на арешт суддів
Крім того, пропонується позбавити парламент права давати згоду на арешт суддів. Так, згідно з документом, на арешт судді вимагається згода Вищої ради правосуддя - саме в цей орган глава держави пропонує перетворити Вища рада юстиції.
Так, згідно з документом, без згоди Вищої ради правосуддя суддя не може бути затриманий або триматися під вартою або арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Також передбачається позбавити президента права створювати суди. Так, законопроектом передбачена передача нардепам повноважень щодо створення, ліквідації та реорганізації судів.
Разом з тим передбачено, що до впровадження нового адміністративно-територіального устрою у відповідності з змінами Конституції щодо децентралізації влади, але не більше ніж до 31 грудня 2017 року, створення, реорганізацію і ліквідацію судів здійснює президент.
Нагадаємо, роботу Верховної Ради можуть продовжити до 30 грудня 2015 року.