Рада відмовилася прийняти закон про приватної детективної діяльності
Народні депутати не підтримали у першому читанні законопроект № 1093 "Про приватну детективну (розшукову) діяльність". За відповідне рішення проголосували 151 нардеп.
Законопроект пропонує на законодавчому рівні врегулювати приватну детективну (розшукову) діяльність як комплекс недержавних заходів, спрямованих на удосконалення механізму забезпечення конституційних прав і свобод людини, захисту законних прав та інтересів юридичних осіб.
Зокрема документ пропонує визначити правовий статус та порядок організації і діяльності суб`єктів приватної детективної (розшукової) діяльності, їх повноваження, гарантії правового та соціального захисту, взаємодію з правоохоронними органами та органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами, а також порядок контролю за її здійсненням.
Документом визначається, що приватна детективна (розшукова) діяльність - це дозволена органами внутрішніх справ діяльність приватних детективів або приватних детективних підприємств за надання замовникам (фізичним і юридичним особам) на платній договірній основі детективних послуг з метою захисту їхніх законних прав та інтересів.
"Приватна детективна (розшукова) діяльність є за своєю сутністю підприємницькою діяльністю", - йдеться у законопроекті.
Згідно з документом, приватним детективом може бути громадянин України, який досяг 21 року, має вищу юридичну чи спеціальну освіту або пройшов спеціальну підготовку для заняття приватною детективною (розшуковою) діяльністю чи має стаж роботи в оперативних або слідчих підрозділах не менше 3-х років, не перебуває на обліку в органах охорони здоров'я у зв'язку з психічним захворюванням, алкоголізмом чи наркоманією, не має судимості та отримав у встановленому порядку свідоцтво про право на заняття приватною детективною (розшуковою) діяльністю.
Разом з тим, приватний детектив не може займати будь-яку посаду в органах державної влади і місцевого самоврядування, правоохоронних та судових органах.
Видача свідоцтв про право заняття приватною детективною (розшуковою) діяльністю та дозволів на реєстрацію приватних детективних підприємств, їх об'єднань та філій здійснюється органами Міністерства внутрішніх справ України. Свідоцтво видається безстроково протягом 10 днів з дня подачі документів для отримання такого свідоцтва. Одночасно зі свідоцтвом заявнику видається посвідчення приватного детектива.
"У разі державної реєстрації приватного детективного підприємства, об'єднання приватних детективних підприємств та їх філій, крім документів, що передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається дозвіл відповідного органу Міністерства внутрішніх справ України на проведення державної реєстрації приватного детективного підприємства (об'єднання, філії). За відсутності такого дозволу юридична особа не може використовувати у своїй назві слова "детективне агентство", "детективне бюро", "детективне товариство", "детективна фірма", "детективне підприємство", - йдеться у законопроекті.
Приватний детектив має право на придбання спеціальних засобів активної оборони, а саме травматичної зброї вітчизняного виробництва та патронів до неї; електрошокерів; балончиків та інших спецзасобів з препаратами сльозоточивої та дратівної дії.
Нагляд за додержанням законності в приватній детективній (розшуковій) діяльності здійснюється Генеральним прокурором України та підпорядкованими йому прокурорами.