Рада хоче запровадити інститут приватних виконавців
Рішення підтримали 249 парламентарів
Верховна Рада України (ВРУ) хоче запровадити інститут приватних виконавців. Відповідний проект закону №2507а "Про виконавче провадження" у першому читанні за основу підтримали 249 нардепів.
"Новацією законопроекту є запровадження інституту приватних виконавців як одного із перспективних напрямів розвитку виконавчого провадження, правовий статус та організація діяльності яких встановлюватиметься Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", - підкреслюється у пояснювальній записці.
Законом визначаються повноваження державного і приватного виконавців у сфері державної реєстрації прав. Відповідно до закону, держвиконавцю і приватному виконавцю під час примусового виконання рішень відповідно до закону надається доступ до Державного реєстру прав для державної реєстрації обтяжень нерухомого майна та пошуку відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва та обтяження таких прав.
"Державний виконавець, приватний виконавець під час примусового виконання рішень відповідно до закону здійснює реєстрацію обтяжень нерухомого майна, пошук у Державному реєстрі прав відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва та обтяження таких прав і за його результатами формує інформаційну довідку з Державного реєстру прав, яка залишається у виконавчому провадженні державного виконавця, приватного виконавця", - сказано в проекті закону.
Також і приватний, і держвиконавець вносять записи до Державного реєстру на підставі постанови про арешт майна боржника або постанови про зняття арешту з майна боржника, винесених у виконавчому провадженні.
Крім того, проектом закону визначається, що порядок доступу виконавців до Державного реєстру прав встановлюється Міністерством юстиції України.
Зазначається, що держреєстрація обтяжень нерухомого майна під час примусового виконання рішень відповідно до закону, в тому числі державна реєстрація припинення іпотеки у разі придбання (передачі) за результатом прилюдних торгів (аукціонів) нерухомого майна, що є предметом іпотеки, проводиться і державним, і приватним виконавцями.
Підкреслимо, що документом визначено перелік рішень, що не можуть виконуватися приватними виконавцями (за якими боржником є держава, державні органи, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, які фінансуються виключно за кошти державного або/та місцевого бюджетів, або частка держави в статутному капіталі яких перевищує 25%; за якими стягувачами є держава, державні органи; рішення, які передбачають вчинення дій щодо майна державної чи комунальної власності, рішення про вселення і виселення фізичних осіб та інші).
Нагадаємо, парламент хоче встановити новий порядок оскарження рішень державних та приватних виконавців.