ua en ru

Робочі Ахметова виходять на вулиці, щоб припинити безлади, - New York Times

Тисячі металургів розсіялися по Маріуполю - місту, де ще тільки минулого тижня відбувалися криваві сутички між українськими військами і про-російськи налаштованими озброєними людьми. Як повідомляє газета New York Times, дружини добровольців розганяють військових представників самопроголошеної Донецької Народної Республіки.

У четвер пізно ввечері патрулі металургів вийшли на вулиці мінімум п'яти міст, у тому числі в обласному центрі - Донецьку, хоча вони ще не стали там тієї домінуючою силою, що і в Маріуполі - другому за величиною місті області.

За даними NewYorkTimes, робочі одягнені лише в захисний одяг і каски і кажуть, що вони "поза політикою" - не стають ні на бік міліції, ні на бік національної гвардії. Тим не менш, про-російські протестанти зникли; екскаватори і самоскиди з заводу демонтували всі барикади у четвер, без опору з боку демонстрантів або про-російських військових.

Робітники - це працівники Ріната Ахметова, найбагатшої людини України, прихильника єдності країни, який у середу видав заяву проти сепаратизму Донецької Народної Республіки, але підтримує велику місцеву автономність.

В Метінвест і Дтек, двох найбільших холдингах компанії СКМ Ахметова, сукупно працює 280 000 людей із східної України. Можливо, вони є вирішальна сила в Донецькій області. Їх історія політичної активності сходить до страйків шахтарів, які допомогли розвалити Радянський Союз.

В цьому конфлікті вони ще не виявляли свою відданість тій чи іншій стороні.

Ще занадто рано стверджувати, будуть про-російські сепаратисти намагатися чинити опір промисловим робітникам, хоча в четвер в Маріуполі, ні поруч з містом не було видно жодного сепаратиста - навіть в будівлі державної адміністрації, яке вони захопили.

"Ми повинні навести в місті порядок", - говорить металург Олексій Горлов щодо його мотивації при приєднанні до одного з неоплачуваних добровільних патрулів, організованих на ММК ім. Ілліча. Під час патрулювання групу з десь шести металургів супроводжують два міліціонери.

"Люди самоорганізовуються, - сказав він. - У важкі часи, саме так все і відбувається".

Робочі МК "Азовсталь" взялися стежити за порядком в одній частині міста, а робочі ММК ім. Ілліча - в іншій. Обидві групи намагаються переконати портових вантажників патрулювати порт, сказав пан Горлов.

На головних офісах цих двох заводів майорять українські прапори, але, як і багато іншого в Україні, лінії лояльності тут сумбурні. Так, у п'ятницю в місті збунтувалася частину міліції, що призвело до перестрілці з українською національною гвардією, в якій загинуло щонайменше семеро людей.

Керівник ММК їм. Ілліча Юрій Зінченко очолює патрулі металургів в місті. Він говорить, що компанія залишалася поза грою так довго, як це було можливо, мовчазно підтримуючи єдність України і повідомляючи робітникам, що перемога сепаратистів закриє експортні ринки в Європі.

А це стане згубним для заводу і для міста.

ММК ім. Ілліча - закопчені декорації промислової забудови середини 20-ого століття - одне із самих важливих підприємств України, випускає 5 млн тонн листової сталі в рік. У Маріуполі, місті з населенням 460 000 чоловік, в металургійній галузі працює близько 50 000 чоловік. Вже 18 000 металургів записалося на патрулювання міста, кажуть у керівництві Метінвесту.

"У Маріуполі немає жодної родини, не пов'язаної зі сталеливарною промисловістю", - заявляє пан Зінченко в інтерв'ю, сидячи за своїм столом, прикрашеним мініатюрним українським прапором. Він говорить, що вів мирні переговори з місцевими представниками Донецької Народної Республіки.

Заява пана Ахметова роз'яснило проблеми, що загрожують економіці регіону і його активами, у разі перемоги Донецької Народної Республіки у боротьбі з Києвом.

"Ніхто у світі цього не визнає", - він каже відеозапису заяви. "Структура нашої економіки - вугілля, промисловість, металургія, енергетика, машинобудування, хімікати і сільське господарство, і всі підприємства прив'язані до цих секторів. Ми потрапимо під дію величезних санкцій, ми не будемо продавати нашу продукцію, не зможемо виробляти продукцію. Це означає зупинка заводів, це означає безробіття, це означає бідність".

Росія і сама експортує сталь, тому вона ніколи не була найважливішим ринком збуту продукції для донецького регіону.

Жителі радо приймають патрулі металургів, так як ті поклали край хаосу в місті. Вони кажуть, люди в масках пограбували чотири гастроному, магазин з мисливськими рушницями і ювелірний магазин, спалили дотла банк.

Натовп про-російських протестувальників, які минулого тижня висміювали і проклинали українських солдатів, ніде навіть не видно.
Був убитий начальник ДАІ. Київське уряд був змушений спростувати повідомлення, що керівника транспортної міліції знайшли повішеним у місті.

Його дійсно викрали бандити і сильно побили, але, в кінцевому рахунку, його врятували, заявили в МВС.
"У моєму місті багато ідіотів зі зброєю", - каже програміст Олексій Рыбинцев, 38 років. Він зазначає, що радий новим патрулям, хоч спочатку й побоювався, що вони можуть перетворитися на ще одну неформальну міліцейську групу.