Третя програма "кількісного пом'якшення" (QE3), оголошена Федеральною резервною системою (ФРС) США минулого тижня, не допоможе Сполученим Штатам вирішити свої економічні проблеми і при цьому нашкодить економікам, що розвиваються, вважає міністр фінансів Бразилії Гвідо Мантега.
"Не думаю, що ця програма дозволить вирішити багато проблем США, зате вона здатна принести безліч неприємностей державам, що розвиваються", - заявив Мантега після зустрічі з міністром фінансів Франції П'єром Московісі в Парижі.
Мантега висловив заклопотаність тим, що новий раунд монетарного стимулювання в США приведе до подальшого зниження курсу долара по відношенню до інших валют, що вдарить по експортній конкурентоспроможності країн, що розвиваються, у тому числі Бразилії. Крім того, девальвація американської валюти знижує вартість бразильських доларових резервів, вказав міністр.
Бразилія продовжить стримувати курс національної валюти, щоб захистити своїх експортерів, запевнив Мантега.
Французький міністр заявив, що розуміє заклопотаність свого колеги, однак підкреслив, що проблема валютних курсів повинна вирішуватися на міжнародних консультаціях і в рамках групи G20.
13 вересня ц.р. ФРС США оголосила про рішення запустити новий раунд "кількісного пом'якшення" - в рамках цієї екстраординарної політики Центробанк скуповує активи у фінансовому секторі, збільшуючи резерви банківського сектора. Механізм схожий з друком грошей, однак спрямований не на фінансування бюджетного дефіциту уряду, а на зниження ставок в економіці, що має стимулювати кредитну активність і споживчі витрати.
ФРС має намір щомісяця принаймні до кінця 2012 р. купувати облігації, забезпечені іпотекою (MBS), на суму 40 млрд дол. Строки програми залишаються відкритими. До цього, в ході попередніх двох раундів QE, Федеральний резерв скупив активів (ті ж іпотечні облігації, а також папери американського казначейства) на загальну суму 2,3 трлн дол. Глава ФРС Бен Бернанке вважає, що без цих стимулів відновлення економіки США проходило б набагато повільніше. Критики QE вважають цю програму щонайменше неефективною, а в гіршому випадку - небезпечною для економіки в довгостроковій перспективі.
Читайте також: ФРС США знизила максимальний прогноз з темпів зростання економіки країни в 2012 р. з 2,4% до 2,0%