П'яте покоління державних керівників Китаю, які нещодавно прийшли до влади, буде змушене вирішувати нові політичні та економічні проблеми, не характерні для попереднього покоління, а саме - уповільнення економічного зростання, більш обмежений простір для маневру в економічній політиці, необхідність зміни балансу складових ВВП і проведення подальших ринкових реформ. Про це йдеться в доповіді міжнародного рейтингового агентства Moody's Investors Service, присвяченому новим викликам для нових керівників КНР.
Вперше з кінця 70-х років минулого сторіччя, коли Китай встав на шлях фундаментальних реформ щодо переорієнтації економіки в бік ринку, держава вступає в епоху економічного зростання, вимірюваного однозначними числами, слабкого зовнішнього попиту, економічної "зрілості" і важливих демографічних змін, пишуть аналітики Moody's. За оцінками агентства, в 2012-2014 рр. зростання економіки КНР сповільниться приблизно до 7,5%, означаючи, зокрема, менші податкові надходження центрального уряду і місцевих властей і зниження кредитоспроможності державних корпорацій і приватних китайських компаній.
При цьому нове керівництво країни, яке буде правити в майбутнє десятиліття, буде мати в розпорядженні менше можливостей щодо стимулювання економіки, ніж попередні лідери. Частково це пов'язано з нарощуванням заборгованості регіональних і муніципальних адміністрацій, а також із збільшенням кредитних ризиків у банківському секторі та необхідністю стримувати споживчу інфляцію.
Влада Китаю неминуче зіткнуться з необхідністю "ребалансировки" економіки через зниження залежності від вкладень в основний капітал та експортного росту. "У пошуках нових двигунів зростання китайська економіка повинна освоїти вигоди від більш високих обсягів приватного споживання, інновацій та розширення сфери послуг", - говориться в доповіді Moody's. Крім того, уряду необхідно проводити додаткові ринкові перетворення з метою підвищення внутрішньої конкуренції та ефективності розподілу капіталу. У тому числі Moody's рекомендує продовжувати лібералізацію процентних ставок і розвиток внутрішнього ринку облігаційних позик. При цьому всі перетворення доведеться здійснювати в умовах підвищених ризиків для соціальної стабільності, оскільки працездатне населення Китаю почне скорочуватися з 2015 р.
Нагадаємо, раніше в листопаді 2012 р. в Китаї відбувся національний з'їзд Комуністичної партії, на якому було обрано нове покоління державних керівників. Генеральним секретарем Компартії став Сі Цзіньпін, який в березні 2013 р. стане новим головою КНР на зміну Ху Цзіньтао.