ua en ru

Прозорість і боротьба з корупцією набуває для нафтогазової галузі більшого значення, - дослідження

Прозорість і боротьба з корупцією набуває для нафтогазової галузі більшого значення. Про це свідчать результати дослідження міжнародної організації Transparancy International і нью-йоркського інституту Revenue Watch Institute, пише Deutsche Welle.

Експерти Transparancy International і Revenue Watch Institute проаналізували діяльність провідних світових компаній по трьом категоріям. По-перше, що вони повідомили про свої програми по боротьбі з корупцією. По-друге, наскільки прозора структура концернів. І нарешті, який ступінь відвертості їх ділових відносин в різних країнах світу.

Жодна з 44 компаній, що стали об'єктом дослідження, не отримала високої оцінки відразу по всіх трьом категоріям, резюмує виконавчий директор німецького відділення Transparency International Крістіан Хумборг. За його словами, особливо складно було отримати інформацію про ті суми, які концерни перераховують урядам окремих країн. Але це якраз те, що особливо цікавить людей.

"Нас дуже турбує інформаційна політика компаній в цій сфері. Адже оприлюднення подібного роду даних один з найважливіших інструментів в боротьбі з корупцією", - відзначає К.Хумборг. Кращих показників в цій категорії добився норвезький нафтовий концерн Statoil, який активно веде свій бізнес в країнах Скандинавії і Східної Європи. А ось такі енергетичні гіганти як BP, Exxon Mobil і Royal Dutch Shell опинилися в самому хвості списку. П'ять компаній, в числі яких китайський концерн Petro China, взагалі не публікують відомостей про операції з державами.

Дослідники також прийшли до висновку, що у кожної восьмої компанії в нафтогазовій галузі взагалі відсутня програма по боротьбі з корупцією. В усякому разі, вони не надали Transparancy International і Revenue Watch Institute необхідної інформації. У числі восьми концернів, що проігнорували відповідні запити - російський "Газпром".

Але що стосується прозорості структури концерну, то в цій категорії "Газпром" опинився в середині списку. На думку К.Хумборга, це ще одне свідчення того, як часом складно вимірювати корупцію. "Примітно, що серед лідерів в цій категорії - один з індійських концернів, - відзначає експерт. - Розхожа думка про те, що в Європі і США бізнес прозоріший, ніж в світі, не відповідає дійсності. Наше дослідження показує, що таке чорно-біле мислення абсолютне невірно".

Дослідники також відзначили, що компанії, представлені на біржі, в цілому ведуть прозорішу політику. Але дивуватися з цього не стоїть, говорить К.Хумборг. За його словами, інвесторам важливо знати, на який ризик вони йдуть, придбаючи акції конкретної компанії. Їм також хочеться знати, в яких країнах, і яким чином концерн веде свій бізнес. "Ми сподіваємося, що аналітики і інвестори зацікавляться темою прозорості в сировинній індустрії, оскільки це може зробити вплив на роботи нафтогазових концернів", - відзначив експерт у сфері корупційних досліджень.

Німецькі компанії, за винятком Wintershall - дочірнього підприємства BASF, в дослідження не потрапили. Причина - мізерні запаси сировини в самій Німеччині. Проте, директор німецького відділення Transparancy International закликає до того, щоб його співгромадяни критично відносилися до підприємницької політики Берліну, оскільки Німеччина є одним з найкрупніших споживачів енергії в світі.

"Відповідальність компаній не повинна закінчуватися за межами своєї країни. Не варто думати, що, купуючи сировину у посередника, мене не повинно цікавити, звідки він її узяв", - підкреслив К.Хомбург. Він вважає, що німецькі компанії повинні нести відповідальність за те, щоб вся сума, витрачена на придбання нафти і газу за кордоном, поступала на рахунки справжніх власників ресурсів, тобто, йшли на благо всіх громадян в цих країнах.