ua en ru

Промислові компанії створюють власні банківські установи

Промислові концерни, пам'ятаючи, як минула фінансова криза позбавила доступу до позикових коштів їх самих і їх клієнтів, зараз працюють на випередження. Побоюючись, що боргова криза перекинеться на банківський сектор, вони розширюють операції з проектного фінансування і навіть створюють власні банки.
Німецький концерн Siemens ще наприкінці минулого року створив у Німеччині власний банк. У колишні часи наявність такого інституту завжди вважалося особливістю автовиробників - BMW, Volkswagen та Daimler. Siemens планує підняти продажі вище позначки 100 млрд євро, і власна фінансова "дочка" потрібна йому, щоб захистити своїх клієнтів від капризів банків. "Тепер ми в стані без проблем надавати кредити, а не шукати обхідних шляхів у вигляді лізингу", - зазначив керівник Siemens Financial Services Роланд Чалонс-Браун. За словами топ-менеджера, він сподівається на зростання попиту, незважаючи на те, що кредитний ентузіазм традиційних банків вже поступово падає. Крім того, наявність власного банку дозволяє Siemens розміщувати кошти та отримувати кредити безпосередньо в ЄЦБ.
Siemens також продовжує стимулювати попит клієнтів через проектне фінансування. Тільки в минулому році концерн виділив на ці цілі 4,1 млрд євро. У цьому році показник цілком може вирости до 5-6 млрд євро, повідомив Handelsblatt Чалонс-Браун. Планується, що обсяг проектного фінансування в найближчі роки збільшиться ще більше. У планах SFS на найближчі три-п'ять років подвоїти обсяг активів на балансі до рівня понад 20 млрд євро. "Якоїсь конкретної верхньої межі тут не існує. Наш бізнес зростає так, як росте весь Siemens", - заявив Роланд Чалонс-Браун, зазначивши, що в майбутньому цей бізнес стане сильнішою розвиватися і там, де росте концерн, наприклад в Азії і Південній Америці.
Слід зазначити, що компанії, які входять в німецький індекс DAX 30, можуть дозволити собі досить велику свободу дій, адже їх сумарний запас готівкових коштів становить 150 млрд євро. Це більше, ніж коли б то не було. Наприклад, у таких компаній, як виробник комп'ютерних чіпів Infineon або лідер ринку засобів по догляду за шкірою Beiersdorf, запас власних коштів зараз перевищує обсяг боргів. У того ж Siemens цей показник перевищує зараз 13 млрд євро.
При цьому Чалонс-Браун запевняє, що фінансування збуту не зводиться до залучення клієнтів пільговими кредитами в збиток прибутку. "Все, що ми пропонуємо, відповідає умовам ринку", - підкреслює р-н Чалонс-Браун. Інакше фінансова діяльність його підрозділи не була б успішної: доподатковий прибуток SFS склала минулого року близько 450 млн євро, а рентабельність власного капіталу постійно перевищувала 20%.
Європейський виробник авіалайнерів Airbus власного банку не створював, проте і він готовий допомогти клієнтам у фінансуванні покупки нових авіалайнерів у разі погіршення економічної ситуації. "Ми робили так в 2008 і 2009 роках і, якщо знадобиться, готові зробити це знову", - заявляв нещодавно глава Airbus Том Ендерс. Таким чином, активність промислових компаній у фінансовій сфері спрямована на те, щоб підтримати темпи розвитку бізнесу навіть у тому випадку, якщо труднощі з фінансуванням почали виникати не у них самих, а в їхніх клієнтів.
Втім, той же Siemens себе повноцінним конкурентом звичайних банків не вважає. Він лише має намір, як і багато інші компанії, підстрахуватися з урахуванням отриманого під час фінансової кризи гіркого досвіду, щоб не потрапити в залежність від прихильності фінансових інститутів. Мова йде про те, щоб мати доступ до альтернативного фінансування і надати його клієнтам.