Прокурор Міжнародного кримінального суду Луїс Морено-Окампо офіційно попросив у суддів міжнародні ордери на арешт лідера Лівійської Джамахірії, полковника Муаммара Каддафі і його сина Сейфа аль-Іслама, передає РБК з посиланням на Associated Press. Прокурор звинувачує їх у злочинах проти людства.
У запиті фігурує також ім'я глави лівійської розвідки і родича Каддафі - Абдулли аль-Сенуссі. На думку прокурора, всі троє санкціонували "навмисне" вбивство учасників масових акцій протесту, які вимагали відставки керівництва країни.
"Прокуратура зібрала прямі докази того, що полковник М.Каддафі особисто віддавав накази (про силове придушення виступів опозиції), С.аль-Іслам керував набором найманців, а А.аль-Сенуссі брав участь в атаках на демонстрантів", - зазначив Л.Морено-Окампо. У розпорядженні звинувачення є документи, в яких наводяться обставини зустрічей трьох керівників та їх обговорень підготовку "злочинів". Зокрема, за твердженням прокурора, підконтрольні М.Каддафі війська влаштовували погроми, стріляли в демонстрантів, траурні процесії, а снайпери вбивали покидають мечеті парафіян.
Розслідування, що проводилося перед запитом на ордер, було завершено в рекордно стислі терміни - всього за 2,5 місяці після передачі ситуації в Лівії на розгляд у суді. Такий поспіх, за словами Л.Морено-Окампо, обумовлена переконанням світового співтовариства в необхідності розслідування скоєних в Лівії злочинів.
Перед видачею ордера судді зобов'язані оцінити зібрані докази і висунути офіційні звинувачення у відношенні представників лівійського керівництва.
Нагадаємо, з 15 лютого 2011 р. у Лівії почалися масові акції протесту проти М. Каддафі. Незабаром на бік протестуючих перейшов ряд працівників поліції, військовослужбовців збройних сил, а також деякі високопоставлені офіційні особи. Країна розділилася на дві частини. На Заході М. Каддафі, як і раніше користується серйозною підтримкою, однак Схід у масі своїй виступає проти глави Джамахірії.
Рада Безпеки ООН 17 березня 2011 р.. прийняв резолюцію, яка забороняє авіації М.Каддафі здійснювати польоти над територією Лівії. Після цього по військовим і промисловим об'єктам, які знаходяться під контролем сил М.Каддафі, почала наносити авіаудари міжнародна коаліція. Через деякий час командування коаліцією взяв на себе Північноатлантичний альянс (НАТО).