Проект Житлового кодексу потребує суттєвого доопрацювання, бо не урегульовує відносини між споживачем та постачальником комунальних послуг, а загострює ряд серйозних проблем та дестабілізує роботу галузі. Таку думку висловив президент Всеукраїнської асоціації приватних інвесторів житлово-комунального господарства України (ВАПІ ЖКГ) Сергій Бульбас.
За його словами, окремі положення проекту ЖК суперечать Конституції України, чинному законодавству, зокрема, Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
На думку С. Бульбаса, розробка збалансованого Житлового кодексу ускладнюється політизацією цього процесу. Саме тому комплексний підхід до урегулювання проблем галузі, зокрема, щодо платіжної дисципліни, у проекті документу відсутній.
На переконання експерта, неприпустимою є ситуація, коли борги населення за комунальні послуги сягають мільйонів лише через безвідповідальність та упевненість більшості неплатників у безкарності свого вчинку.
«У кошторисі апарату Верховної Ради України, приміром, передбачено кошти на зарплату, утримання співробітників апарату, депутатського корпусу і помічників депутатів. Але народні обранці не вважали за доцільне передбачити кошти на оплату опалення. Безпрецедентний випадок - чи можна вимагати від населення платіжної дисципліни, якщо її ігнорує апарат найвищого законодавчого органу країни», - відзначає С.Бульбас.
Експерт переконаний, що у проекті Житлового кодексу слід обов'язково зафіксувати перехід на ринкові методи господарювання у галузі. «Настав час зрозуміти, що ЖКГ - галузь економіки, і її неприпустимо регулювати у «ручному» режимі. Є товар - світло, газ, тепло, і товар вимагає своєчасної оплати», - сказав він. На думку С.Бульбаса, у проекті ЖК слід передбачити чітку схему перерахунку тарифу при отриманні неякісної послуги.
«Час припинити комунальне невігластво та халатність, передбачивши у проекті ЖК жорстку відповідальність за порушення платіжної дисципліни. Один із заходів - відновити пеню та штрафи громадянам за комунальну заборгованість, і не у розмірі 0,1%, а прирівняти їх до суми, хоча б еквівалентної можливому штрафу компанії-постачальнику послуги», - говорить він.
Також, на його думку, у проекті ЖК слід передбачити норму, згідно з якою при накопиченні суми заборгованості власник житла може стати його співвласником. «Варто припинити спекуляції на цю тему, оскільки малозабезпечені громадяни можуть отримати житлову субсидію, тим більше, що сьогодні процедура її отримання спрощена. Ті, хто мають кошти, повинні в обов'язкому порядку оплачувати комунальні послуги», - вважає С.Бульбас.
За словами експерта, криза у ЖКГ настільки глибока, що без економічного регулювання роботи комунального господарства та жорстких заходів з підвищення платіжної дисципліни не обійтися. «Галузь на межі розрухи. Ще кілька років бездіяльності та турбот про політичні рейтинги - і Україну чекатиме глобальна комунальна катастрофа», - додав він.