Проект резолюції по Ірану може бути підготовлений до засідання МАГАТЕ 17-18 листопада, - джерело
Світові держави можуть підготувати проект резолюції по Ірану до дводенного засідання Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ), яке відбудеться 17 і 18 листопада 2011 р., повідомили сьогодні дипломати.
За їх словами, на даний момент не цілком ясно, чи буде текст резолюції готовий до цього терміну, але можна сказати, що держави докладають всіх зусиль, щоб подолати існуючі розбіжності щодо провокаційної ядерної програми Тегерана.
"Сьогодні я дивлюся на це більш оптимістично, ніж вчора. У переговорах між державами явно намітився прогрес", - прокоментував ситуацію один з дипломатів. Його колега охарактеризував шанси на досягнення домовленості щодо спірних питань між п'ятьма постійними членами Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй (США, Росією, Китаєм, Францією і Великобританією) як високі, передає Reuters.
14 листопада Рада міністрів закордонних справ країн Європейського союзу (ЄС) відклала проведення наради щодо введення додаткових санкцій проти Ірану до 1 грудня ц.р.
Міністри також відмовилися дозволити проведення будь-яких військових дій в Ірані, незважаючи на недавню доповідь МАГАТЕ про те, що в Тегерані ведеться розробка ядерної бомби. Зокрема, проти військової інтервенції висловилися такі країни, як Німеччина і Великобританія. За словами низки міністрів ЄС, Іран має право використовувати атомну енергію в мирних цілях, проте країні слід відмовитися від розробки зброї. В той же час міністр закордонних справ Данії Урі Розенталь заявив, що не виключає можливості провести інтервенцію, проте "зараз ще не час приймати рішення".
Раніше повідомлялося, що лідери Росії, Китаю і США прийшли до загальної думки про те, що Іран не повинен бути націлений на створення ядерної зброї. Таку заяву зробив Президент США Барак Обама. Він відзначив, що найбільш прийнятним варіантом вирішення ситуації є дипломатичний, але підкреслив, що не варто "повністю виключати й інші варіанти".
Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася 8 листопада 2011 р., коли було оприлюднено звіт про роботу спеціальної комісії МАГАТЕ. Зокрема, у документі наголошувалося, що до 2003 р. Тегеран вів дослідження в області ядерної зброї в рамках особливої програми, при цьому деякі дослідження в цій області можуть тривати до цих пір. Іран назвав звіт МАГАТЕ політизованим.
Спираючись на отримані з доповіді відомості, країни Західної Європи висловили готовність розширити санкції. США також допустили можливість подальшого тиску на Тегеран, але з поправкою на те, що санкції не торкнуться паливного сектора країни.