ua en ru

Продовження дії експортного мита на експорт зернових призведе до відставання України в розвитку АПК, - учасники ринку

Продовження дії експортного мита на експорт зернових культур та невідшкодування ПДВ при експорті зернових і технічних культур призведе до неможливості подальшого розвитку галузі, відставання України в розвитку АПК не лише від розвинутих аграрних країн, але і від тих країн, що динамічно розвиваються в останні роки (наприклад Бразилія та Росія), неможливості досягнення амбіційних цілей аграрної політики, зокрема виробництва 80 млн тонн зернових. Таку думку в зверненні до Президента України Віктора Януковича висловили представники асоціацій виробників сільськогосподарської продукції.

«Допускаючи застосування таких заходів як тимчасових, ми вкрай занепокоєні останніми повідомленнями про те, що надзвичайно високий фіскальний тиск при експорті сільськогосподарської продукції може продовжитись на 2012 рік. Мова йде про збереження експортних мит на зернові культури та їх поширення на інші види продукції, зокрема на олійні культури та соняшникову олію. Наслідки такої політики, що вже частково простежуються на зерновому ринку, будуть вкрай негативними, а саме:

Втрата експортних ринків через зменшення конкурентоспроможності в порівнянні із країнами, в яких експорт не оподатковується (наприклад, експортні ринки України в липні-серпні 2011 року зайняла Росія, що експортувала майже в 4 рази більше зерна, чим Україна).

Зменшення доходів сільськогосподарських товаровиробників і їх можливостей для інвестування, що унеможливить подальше зростання врожайності і валових зборів, тобто зупинить розвиток галузі.

Втрата валютних надходжень і погіршення зовнішньоторговельного балансу, що може дестабілізувати ситуацію на валютному ринку України.

Різке погіршення інвестиційного клімату в галузі, адже інвестори сприймають суттєве посилення фіскального тиску як ознаку не пріоритетності галузі для держави», - йдеться в зверненні.

За словами експертів, з часу введення мит на експорт зерна у липні 2011 р. обсяги експорту зернових різко знизились: за оптимістичними оцінками, експорт за липень-серпень не перевищив 1,8 млн т, тоді як в 2009/10 маркетинговому році (МР) при загальному урожаї зернових в 46,03 млн т (на 4 млн т менше від цьогорічного прогнозу) було експортовано протягом липня-серпня 3,85 млн т зерна.

Вони також відзначили, що за короткий період Україна фактично втратила зовнішні ринки збуту: ключовий імпортер української пшениці в попередньому році - Єгипет став основним імпортером російської пшениці в поточному МР, а з України в липні 2011/12 МР в цю країну не було поставлено жодної тонни пшениці. Загалом Україна віддала Росії на зовнішніх ринках збуту як мінімум в 2,35 млн т, чим остання відразу скористалася і протягом липня-серпня поточного року експортувала майже 6 млн т зерна.

Експерти також вважають, що уже сьогодні ситуація на ринку зерна спровокувала ряд негативних наслідків для економіки країни: «Зменшення валютних надходжень в економіку країни протягом липня-серпня на 658 млн дол., що значно погіршило стан платіжного балансу. Якщо зазначена тенденція продовжиться то втрати за рік можуть досягнути 3,9 млрд дол.;

Заниження внутрішніх закупівельних цін на зернові, що спричинило значне недоотримання аграріями доходу - при світовій ціні в 305 дол./т, в Україні на сьогодні ціна 1600 грн/т або 200 дол./т; за відсутності експортних мит і при відшкодуванні ПДВ внутрішня ціна повинна дорівнювати як мінімум 244 дол./т або 1960 грн/т, а це значить, що на кожній тонні експортованого зерна аграрії недотримують 300-400 грн. Як результат на уже експортованих 1,5 млн т зерна аграрії втратили 66 млн дол. При анонсованому експорті зернових в 24 млн тонн втрати аграрних виробників за рік можуть скласти 1,06 млрд дол. або 8,45 млрд грн при загальному розмірі бюджетної підтримки підприємств АПК у 2010 р. в 4,56 млрд грн;

Капіталізація 14 українських агропромислових компаній, що котуються на міжнародних фондових біржах, зменшилась на 1,4 млрд дол. протягом липня-серпня поточного року. Зниження капіталізації компаній обмежує можливості по залученню фінансових ресурсів - а, отже, і можливості по інвестуванню в зернове виробництво. Як наслідок, перспективи розвитку галузі суттєво погіршуються.

За умови продовження дії експортних мит та їх поширення на соняшникову олію Україна не лише поступиться Росії позицією експортера № 1 в чорноморському басейні, але і витратить завойовану довгими роками позицію №1 експортера соняшникової олії в світі, поступово перетворюючись на сировинний придаток розвинутих країн, через зупинку ряду олійнодобувних підприємств та скорочення робочих місць.

Короткострокові вигоди, отримані від запровадження мита та невідшкодування ПДВ мізерні у порівнянні з вищезазначеними втратами від впровадження економічно необґрунтованих заходів з регулювання експорту зернових з України», - прогнозують експерти.